Hledat
Počasí
Počasí Praha 10 - Slunečno.cz
Nejnovější seriály
Hodnocení na SerialZone.cz
Řekli o jídle…

- "Objev nového jídla znamená pro člověka mnohdy více, než objev nové hvězdy"
Savarin

- "Gurmán, který myslí na kalorie, je jako prostitutka, která se dívá na hodinky"
James Beard

- "Největším nepřítelem českého kuchaře je jeho fantazie"
Zdeňek Pohlreich

Rubriky
Archivy
TOPlist
TOPlist
QR Code

QR Code

Anketa
Radar

!! A dost !! Nový sporák, moderní technologie

Electrolux AEG EKI54550OXSporák je jedním z center domácnosti. V té mojí opravdu důležitý, nepostradatelný. Takže když se ten původní, plynový s elektrickou horkovzdušnou troubou odporoučel, bylo, respektive mělo být věcí 24. hodin, než bude v kuchyni nový. Bohužel ale shoda všech okolností s koupí a instalací spojených mi zabrala dny čtyři a já se dost vyvztekal. Je asi jasné, že jsem vybíral opravdovou kvalitu a co možná nejmodernější technologie. Takže bezvýhradně: opět horkovzdušná trouba, tentokrát už programovatelná, a jednoznačně indukční varná deska. Ta minulá byla ještě na plyn, který doma už nikdy nechci!

Nový sporák

>> Den nultý – Bydlím v pronajatém bytě, jehož součástí, stejně jako mých plateb za něj je i sporák. Takže po domluvě s mými domácími jsem ráno, asi v půl osmé objednal v Datartu nový kousek. S tímto prodejcem jsem v minulosti měl dobré zkušenosti, takže se nekonaly žádné pochybnosti. Co se výběru týče, strávil jsem jím už dva předchzí dny. Ono totiž to s tou indukcí není právě snadné a jednoznačné. Kdo z vás ví, že dík vysokému výkonu je zapotřebí mít doma přípojku 400 voltů (tu nemám)? A že na 230 to také funguje, ovšem chcete li plný výkon, použijete pohromadě jen dvě plotýnky, nebo troubu a jednu plotýnku?

 

>> Den první – Vybral jsem, zaplatil a čekal. Měli ho přivézt mezi 14. a 19. hodinou. S upozorněním hodinu předem kdy opravdu přijedou. Buďte si jisti, že to bylo až večer a že po telefonickém kontaktu přijeli s půlhodinovým zpožděním. Níže uvedu texty ze stránek Datartu. Protože! Přijeli, začali rozbalovat a já zíral. Žádný přívodní kabel. "Jak mi jej tedy chcete zapojit a předvést"? Já i za to zaplatil"! No nijak! Takže telefonát na linku podpory a spousta keců a výsledek o ničem. Vztek!

>> Den druhý – Já celý den v práci, telefonická domluva se spolubydlícím který se v "elektrice" vyzná a nákup kabelu plus vidlice do napájení dle jeho doporučení a manuálu od výrobce. A veliká nejistota. Protože já zakoupil spotřebič dle popisu na stránkách prodejce napájený 230. volty. Až z manuálu dodaném k němu jsem se dozvěděl, že je použitelný jak na 230 tak na 400 voltů. Proč toto, stejně jako fakt že ten kabel není součástí není v jejich popisu zařízení??? Ale pozor, v manuálu ano! Jenže ten dostanete až se spotřebičem.

>> Den třetí – Večer jsem domů přivezl kabely s vidlicí a čekal. Opět další den v práci, až se spolubydla probudí a zafunguje. Před polednem telefonický dotaz jak se daří a informace. Doporučený kabel je pro tuto instalaci příliš pevný (tvrdý, neohebný) a tedy nepoužitelný. Odjel někam do města a koupil nový. Nainstaloval a někdy okolo 14. hodiny mne informoval. Že minimálně v základu vše funguje jak má. Já si to ověřil až večer doma. Půl hodiny mi trvalo přijít na způsob instalace lyžin pro výsuv roštu a pak už konečně testy funkčnosti.

>> Den čtvrtý – Je to tak. Na 230 voltů to prostě nefunguje 100%. Jednoduchý test. Zapněte troubu na maximální výkon. Tedy 250°C. Zapněte dvě plotýnky na maximální výkon. Tedy stupeň 9, nebo B (booster). Po chvíli výpadek napájení – shozený jistič. Naštěstí jen ten k okruhu pro kuchyň, takže například počítač v pokoji je ušetřen. No nic. Budu se muset naučit fungovat ekonomicky. A ono to jde. Navařil jsem kotel vývaru a upekl kuřecí stehýnka s bramborovo zeleninovými terinkami. O tom ale potom.

 

!! A dost !!

Přístup prodejce mne opravdu nasral. Podívejte se do podmínek nabídky k nákupu a posuďte sami co nabízejí, či snad podbízejí:

 

>> Doprava DATART – doručení domů

Zboží vám dodáme až do bytu, rozbalíme, předvedeme a odvezeme obalové materiály

Považujeme za samozřejmé dopravit Vám velké výrobky až do bytu včetně sobot a nedělí. Pokud jsou k výrobku nabízeny naše služby jako je základní instalace, odvoz obalu nebo ekologická likvidace starého výrobku, naši řidiči jsou Vám k dispozici a před vlastním doručením Vám zavolají.

Doprava za první dveře

Zboží vám dodáme k prvním dveřím domu (zahrady), kde si jej převezmete. Při doručení je možné si zkontrolovat pouze neporušenost obalového materiálu, před potvrzením převzetí není možné zboží rozbalovat a následně převzetí odmítnout. Při zjištění případných vad po převzetí probíhá standardní reklamační řízení. Doprava neobsahuje přidané služby, jako je rozbalení výrobku, zapojení a předvedení, odvezení obalového materiálu a starého spotřebiče. Doručení zboží probíhá v době od 9 do 19 hodin a ne dříve než 2 dny od nákupu.

 

>> DATART Vám nabízí dopravu s nadstandardními službami

Abychom Vám ušetřili Váš čas a nákup nového spotřebiče byl co nejpohodlnější, nabízíme dopravu se skvělými službami od  249 Kč .

Komfortní doprava DATART vždy zahrnuje:

  • Výnos až na místo určení
  • Třeba až do 15. patra bez výtahu nebo do kuchyňky Vaší chaty po celém ČR.
  • Základní instalaci
  • Neshánějte nářadí, svěřte připojení spotřebiče odborníkům
  • Odvoz vysloužilého spotřebiče
  • Odstraňte ekologicky svůj starý spotřebič jednou provždy a neplánujte návštěvy sběrných dvorů.
  • Odvoz obalových materiálů
  • Nač chodit ke kontejneru na tříděný odpad, my vše ekologicky zlikvidujeme za Vás

 

Mně z tohoto vyplývá že jsem zaplatil 349,- Kč za dovoz, rozbalení, zapojení, předvedení a odvoz starého spotřebiče. Datart to rozporuje a tvrdí, že za připojení bych musel zaplatit 1599,- Kč jejich odporníkovi (pardon, odborníkovi). Když pominu tu neskutečnou částku za 10 minut práce, tedy přišroubování kabelu který si stejně musím sehnat sám, nechápu stále proč toto nabízejí v popsaném základu s dovozem!

Dost záhadný mi připadá i zmíněný fakt, že spotřebič nejen není vybavený tím napájecím kabelem (to bych ještě pochopil – jde o možnost napájení 230/400), ale že není toto zmíněno na stránkách prodejce. Mimochodem! Já neřekl tu skutečnost, samozřejmě jsem nakupoval v eShopu. Ne na prodejně, kde, alespoň doufám, by tuto informaci věděli a zákazníkovi poskytli.

Další věc. Jak je vůbec možné, že nezmiňují nesmírně důležitou informaci o možnostech a z toho vyplývajících skutečnostech v rozdílu napájení 230/400 voltů? To už hraničí s totální hloupostí. S ohrožením bezpečí zákazníka, s možným požárem domácnosti uživatele. Opět se ptám, vyjádřete se kdo tohle víte?

 

Electrolux AEG EKI54550OX

Ten sporák je úžasný a zároveň pro mne dost velké zklamání. Funkčně je to téměř dokonalost. Opravdu jen téměř. Například programovatelná trouba je za těch 15000 peněz dost neschopná. Programování zahrnuje to stejné jako ta má stará Gorenje. Nic moc. Ale má navíc (díky bohu za to) časovač, minutku, hodiny, vysouvací kolejničky s plechem nebo mřížkou. Ale! Ty jsou dosti "vachrlaté", ovládání displeje z nejlevnějšího plastu doslova trapné. Popravdě a upřímně? Dílenské zpracování je za tu cenu dost směšné. Electrolux z řady AEG? Zklamání!

 

02

 

První použití

Tedy den čtvrtý a vaření. Nic složitého. Chtěl jsem hlavně testovat a dík vrozené (léty pěstované) nedůvěře opravdu základní a snadné menu. V desetilitrovém hrnci vývar. Ovšem superparádní. Dále těstoviny ke gulášku týden v lednici odpočívajícím. No a meztím oběd. Pečená kuřeci stehýnka, s nimi zárověň bramborovo zeleninové kokotky se sýrem. Plus nakonec fajnový sosík na indukční plotně a v litinové pánvi. To a těstoviny mne bavily úplně nejvíc.

 

– Omáčka neboli sosík – je doslova úchvatné sledovat co to umí. Pánev s výpekem z kuřete přivedete k varu boosterem za několik sekund. Téměž ihned přilejete víno a po rychlém redukování přidáte k už ztlumenému studené máslo. Omáčka do dvou minut hotová, skvělá.

– Těstoviny – ještě lepší. Jedním ze základů přípravy těstovin je fakt, že voda nesmí přestat vařit. Takže, litr vody pod poklicí a s booster nastavením je k varu přiveden za 3 minuty. Vsypete těstoviny (já tentokrát špecle) a ono to vážně vařit nepřestane. Ztlumit na stupeň 6, stále pod poklicí (ne úplně natěsno) a vaříme. Až do ideální konzistence. Mně to vyšlo ze sušených na 13 minut.

 

01

 

Závěrem?

Jsem téměř maximálně spokojen s tím strojem. Jsem velmi nespokojen, rozezlen přístupem prodejce. Jestliže neumí poskytnout kompletní a doslova životně důležité informace k prodávanému zařízení, neměl by se Datart a stejně tak mnoho dalších do tohoto vůbec pouštět. Ono totiž, jak jsem zjistil, není toto nic neobvyklého. Nedokonalé, ořezané, špatné, nebo dokonce zavádějící informace jsou téměř všude. Napříč eShopy. Tady tedy vidíte základní úskalí prodejců na webu. Vy to jen tak nezjistíte a oni si to neuvědomují. Že vás prostě a jednoduše klamou, nebo přinejmenším neinformují o základních faktech.

 

Elektřina a rozvody

Tohle je vážně vážné a silné téma. Já ani dnes nejsem úplně přesvědčen o správném zapojení toho sporáku. V podstatě jsem nedodržel nic ze základních podmínek v manuálu. Nemám 50. ampérový hlavní jistič. Nemám tam správný typ kabelu (H05 RR-F). Mám ale, samozřejmě špatně, od zásuvky za kuchyňskou linkou nataženou prodlužovačku a do ní zapojený sporák kabelem určeným pro 250 V/16 A. Všecko špatně a přece doporučováno mnoha kolegy, známými a spolubydlou, že jako v podstatě OK. No tak uvidíme. Trochu se bojím. Požáru! Na druhou stranu musím ale poznamenat, že ta stará, stejně výkonná trouba na tom fungovala nejméně 10 let. Bez problémů…

 

Tentokrát se loučím poděkováním. Mám totiž asi nejlepší domácí na světě. Krom toho že už léta vycházíme ve všem naprosto skvěle a bez konfliktů (což je u mne s podivem), oni byli sami od sebe iniciátory tohoto nákupu. Doporučili vyšší kvalitu a zainvestovali jej v plné výši. Děkuju a pro vás všechny, váš MDMP

 

PS: Následující recepty budou samozřejmě s popisem možností a funkčností s ohledem na nové zařízení. Ovšem často také srovnané s původním plynem.

Second PS: Víte co me sere nejvíce? Moje povaha! Já mám nyní neustálý pocit že bych se měl na té infolince Datartu omluvit. Páč sem byl opravdu sprostej. Jenže! Nějak nevím. Nebyl jsem spíše ideálně konstruktivní? Celé mne to štve…

Third PS: Při jednom z těch hovorů byli svědkové. Mí kolegové v práci. To když si nějaká trubka dovolila mne v den třetí kontaktovat a dotázala se na mou spokojenost s nákupem. Nebabral jsem se s tím a vystřílel do ní vše. Slušně a nekompromisně. Ty odezvy kolegů bych vám přál slyšet. Opět připomínám že základ mé mé práce tkví právě v podobné infolince…

 

Sdílejte...

Komentáře