Hledat
Počasí
Počasí Praha 10 - Slunečno.cz
Nejnovější seriály
Hodnocení na SerialZone.cz
Řekli o jídle…

- "Objev nového jídla znamená pro člověka mnohdy více, než objev nové hvězdy"
Savarin

- "Gurmán, který myslí na kalorie, je jako prostitutka, která se dívá na hodinky"
James Beard

- "Největším nepřítelem českého kuchaře je jeho fantazie"
Zdeňek Pohlreich

Rubriky
Archivy
TOPlist
TOPlist
QR Code

QR Code

Anketa
Radar

!! A dost !! Odpady a poplatky za svoz

logo havířovTak a je to tady. Já už zase zužím a navíc jsem jen o dva měsíce unikl exekutorovi. No vážně. A přitom jsem nic neprovedl. Jen jsem si dovolil nevyužívat provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů. Že nechápete? Tak čtěte a bavte se.

Něco je už historicky

Každý asi ví, že v této zemi desítky let přetrvává status trvalého bydliště. Spočívá ve faktu, že pokud jej mám a chci přehlásit jinam, musím mít k tomuto nějaké podklady. Tedy ideálně smlouvu na byt kam se chci k trvalému pobytu přihlásit. Když je to byt pronajatý, tak potřebujete svolení majitele. Tedy potřebovali jste. Dnes už tomu tak není. Každopádně, platit za svoz odpadu tam, kde se fyzicky nevyskytuju nejméně 13 let je podle mne a slušně řečeno hloupé. Jenomže tak funguje zákon.

 

 

V zahraničí

V Anglii to fungovalo za mého pobytu jinak. Prostě jsem zašel na poštovní přepážku (klidně ve večerce u pákistánce) a tam se přihlásil. V pronajatém domě jsem pak zaplatil za vše, co se k tomuto vztahovalo.

 

U nás v ČR

Tady je to tak i tak. V Praze platím v nájmu odpady na hlavu. Tedy podle počtu osob v bytě žijících. No a donedávna společně s tím také v Havířově dík tomu trvalému bydlišti. Vidíte v tom nějaký smysl? Mně to přijde stejně pitomé, jako když jsem měl dvě zaměstnání a platil dvakrát zdravotní pojištění jedné pojišťovně. Myslíte že jsem za to dostal péči navíc? Ne! Na ten dotaz se mi vysmáli. Opravdu. Velmi dlouhý rozhovor s finančním ředitelem mé tehdejší HZP.

 

Více než 3600 peněz

Ano, to je dluh o kterém jsem se dík náhodě dnes dozvěděl. A aby to bylo ještě lepší, z dokladů k tomu se vztahujících jsem zjistil, že za dva měsíce už měli připraven pro mne exekuční výměr. Nikdo se ani nepokusil mne informovat, přestože podklady o mém bydlení v Praze tam mají. To je několikrát potvrzeno komunikací s magistrátem města Havířov a něco vypovídá o kvalitě systému registrací a evidencí v naší státní správě.

Chcete li to přesněji, tak k bydlišti v Havířově trvalému, měl jsem v Praze nahlášen na úřadu pobyt přechodný. Mohli si tedy informace v pohodě předávat. Jenomže to by ten systém musel být funkční. Použitelný.

 

Místní poplatek

za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů.

Asi teď budu za pořádnou lamu, ale ten dlouhým názvem vyjádřený fakt že musím platit za svoz odpadu mne dnes ráno doslova rozbil. Na kašu. Já chápu že to existuje, chápu proč a proto respektuji. Co ale respektovat odmítám, je fakt, že vše souvisí s naprosto idiotským statusem trvalého bydliště.

 

Takže souhrnně

Nejméně 13 let nebydlím ve městě Havířov. Skoro tam nejezdím, žádné služby nevyužívám. Pouhý rok tam ale nemám trvalé bydliště. Přesto mi přišel platební výměr za loňský rok a já se dík zjišťování co a jak dozvěděl, že na magistrátu v Havířově dlužím poplatky od roku 2009. Za co? Za nic. Protože idiotská byrokracie, špatný zákon. A co s tím mohu udělat? Nic! Prostě mi to oznámili, já pozjišťoval co se dalo a výsledek je jaký je.

 

Takže co dodat

Zákonodárci mého světa spojte se. A ruku v ruce skočte ze skály s EU v čele…

 

PS: kamarád má zajímavý nápad. Povídá mi: "nalož auto odpadky za sedm let a odvez do Havířova. Uvidíme jak to přijmou. Zaplaceno máš". Věřte mi, nevědět co s časem a penězi, ten pokus by mi za vyzkoušení stál.

 

Takže jen ach jo a dík veliký mé milé Haničce za pomoc s vyjasněním celé té situace. Jsem o štyry tácy lehčí a další blbou zkušenost hodnotnější?

 

MDMP

 

Sdílejte...

3 Responses to “!! A dost !! Odpady a poplatky za svoz”

 • Josef says:

  V Praze se přeci platí za nádobu!

  V Praze se poplatek za komunální odpad v roce 2016 platí za každý jednotlivý svoz, cena se odvíjí od objemu nádoby a četnosti obsluhy.
  http://www.praha.eu/jnp/cz/potrebuji_resit/zivotni_situace/poplatky/poplatek_za_komunalni_odpad.html

  Já byl kdysi v podobném problému. Zavolal jsem si na příslušný odbor magistrátu a domluvil si schůzku. Po předložení účtenek za svoz odpadu v přechodném bydlišti mi dluh odpustili. Uvedl jsem, že se v místě trvalého bydliště celý rok nezdržuji.

 • ricchi says:

  nerozumim tvemu rozcileni 🙂

  to neni spatny zakon

  jedna se o Obecně závaznou vyhlášku č. 3/2015, staturaniho mesta Havirov, ktera byla vydana v souladu s § 14 odst. 2 zákona č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, a v souladu s § 10 písm. d) a § 84 odst. 2 písm. h) zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů, a byla prijata usnesením č. 349/8ZM/2015 ze dne 14.12.2015, ktera rika jak bude ve meste Havirov nakladano s komunalnim odpadem, kolik to bude stat a kdo tento poplatek patit ma, a kod je od nej osvobozen

  http://www.havirov-city.cz/organizacni/poplatek-za-odpady-2014-2_cz.html

  za tuto vyhlasku jsou odpovedni zastupitele, ktere jste si ve meste zvolili

  🙂

  • Moje Dobroty says:

   1/ Zákon či vyhláška která mi nedává možnosti je z mého pohledu diskriminační a špatná.
   2/ O mé nepřítomnosti tam a bydlišti tady věděly úřady tam i tady. Přesto jsem jinou možnost nedostal a platím dvakrát. Z toho jednou za něco co jsem nevyužil.
   3/ O volbě zastupitelstva se raději nebudeme moc šířit. V době kdy je úplně jedno koho volím protože si pak nasmlouvají koalice.

   Suma sumárum, text pod tím odkazem jsem samozřejmě četl. Obecně neobecně, závazně nezávazně. Vypovídá o jediném. Oni zvolili něco, co bylo jednoduché pro ně a dělá život složitější mně. Takže špatně. Jsou lepší možnosti.

Komentáře