Hledat
Počasí
Počasí Praha 10 - Slunečno.cz
Nejnovější seriály
Hodnocení na SerialZone.cz
Řekli o jídle…

- "Objev nového jídla znamená pro člověka mnohdy více, než objev nové hvězdy"
Savarin

- "Gurmán, který myslí na kalorie, je jako prostitutka, která se dívá na hodinky"
James Beard

- "Největším nepřítelem českého kuchaře je jeho fantazie"
Zdeňek Pohlreich

Rubriky
Archivy
TOPlist
TOPlist
QR Code

QR Code

Anketa
Radar

!! A dost !! Sluchátka AKG Y 50 BLACK

03-akg-y50-blackOpět jednou vybočím z kolejí vedoucích po jednoznačné linii nazývané jídlo. Kvalita sluchátek je pro mne totiž natolik důležitá, že si nemohu odpustit doporučení ve formě recenze opravdové parádičky. Je to poněkud podivné, když si vzpomenu na základní školu a paní učitelku Kamínkovou (dodnes ji považuji za nejlepší), která mne častovala ponejvíce pětkami za hudení hluch i neschopnost rozumně přednést byť i jen českou hymnu. To, že mne ovládal převážně stud už jí nikdy neřeknu, ale pravda je taková. Stejně i ta, že bez hudby téměř na každém kroku životem se prostě neobejdu. A ano, vztah k ní i sluch jsem si narozdíl od těch šťastnějších prostě vybudoval/vypěstoval/vymazlil.

Po neuvěřitelných peripetiích s další reklamací, neschopností Alza.cz a padesátidvoudenním utrpení tedy mám nová…

Sluchátka AKG Y 50

AKG je pro mne referenční značka. Cenově daleko za zenitem mých možností. Proto jsem, překvapen a nadšen, pořídil si loňský model Y 50. Y 40 je zbytečně drahá nuda skoro o ničem a další vyšší mimo mé limity.

Jsou doma. Nebo spíše na uších. Nebudu zbytečně kritický hned na začátku a proto perlička AKG Y 50.

Po neskutečném martýriu s reklamací Klipsch Image One II white, jsem se, s několika dalšími obtížemi dostal až k poslechu tohoto fajnového výrobku pro opravdové audiofily z relativně lacinějšího kraje. A protože je mám na hlavě už dobrých pět hodin, jdu do hodnocení. Hlava nehlava. Páč do budoucna mne čeká, co se zvuku týče jen zlepšení dík kvalitnímu zahoření, nebo další zdrcující reklamace dík nějaké té kvalitativní závadě vycházející ze špatného dílenského zpracování jako posledně. Rád bych tento odstavec ukončil podrobným popisem "jak jsem zase reklamoval, padesátdva dnů se rozčiloval a nakonec byl uždržhuben dobropisem, který takříkajíc vyřešil vše, včetně stížnosti řešené ČOI". Jenomže na to už nemám sílu. Takže…

02-akg-y50-black

 

Dílenské zpracování

Ano, tím rovnou začnu a to v roli rozporujícího uživatele. Četl jsem několik recenzí a rozhodně nemohu souhlasit s názorem, že díly, obzvláště ty plastové špatně lícují. Já vidím jen a pouze velmi dobré zpracování, sestavu s kovovými komponentami které kvituji opravdu s povděkem. Po slušné zkušenosti s plastem od firmy Klipsch, kde ale stejně jeden dílek prasknul a oni jej nedokázali vyměnit, i po velmi špatné zkušenosti s předraženými Beats u kterých došlo k rozlomení hlavového mostu, což "prý autorizovaný" servis O2 zhodnotil jako mou chybu s přiznáním že se to stává poměrně často ?!? je AKG opravdu nad běžnou úrovní. Za tu cenu.

2490,- Kč

Jak se mi líbí zpracování obecně, tak musím lehce pohanit některé detajly. Stěžoval si v recenzích kdosi, že je hlavový most malý. A je to pravda. Poprvé v životě si musím na každé straně o dva bodíky natáhnout velikost. Mně to nevadí. Spíše překvapuje. Fixace od začátku drží i po složení do pouzdra které je smutné oproti parádičce od Klipsch, ale alespoň je k dispozici v základním balení stejně jako redukce na větší jack. Ten je ovšem pro mne nezajímavý.

Jack 6,3 je pro DJs, ne pro běžného posluchače

Kabel! Ten nemohu chválit. Přestože se jedná o kvalitní bezoxidační káblík (nevzpomínám si na správný výraz), je tento dosti tenký a tedy jednoznačně kroutivý. Ovšem je odpojitelný na obou stranách. Palec nahoru. Parádnímu plochému od Klipsch se nevyrovná ani omylem a o skvělém tlustém od Beats se nebudu zmiňovat. Bohužel to stejné platí pro ovladač s mikrofonem použitelným jako hands free. Nejhorší zpracování jaké si můžete představit. Je to malé, netvarované, tlačítko hledáte a nemá dvě další po stranách pro Up/Down. Vlastně je to poprvé, co mám v ruce takto drahý produkt bez přípravy pro iPhone/MacBook. O kvalitě hands free hovoru se ani moc nezmiňuji. Nestojí to za nic. Překvapivé, ale ne zdrcující. Obrovité plus ovšem dávám za konečně zas jednou zahnutý jack směrem do počítače/telefonu. A já zase mohu nosit telefon v kapse kalhot, aniž bych trnul strachy že něco polámu, či ukroutím.

 

Zvuk je to vono

Netřeba si nic namlovat. Právě ten je cílem po strastiplné cestě za kvalitní audiotechnikou. A já po prvním spuštění cestou z Alzy byl dosti rozčarován! Plochá nuda bez zvláštního výrazu a navíc i při maximálním zesílení na telefonu (Samsung Note 4) prostě o ničem. Tady ale upozorním na jednu zásadu. Když si koupíte kripl sluchátka, už to takovými zůstanou. V případě koupě kvality musíte mít trpělivost. AKG, stejně jako jiné značky si potrpí na takzvané zahoření. Jednoduše, musíte naposlouchat až několik desítek hodin, aby se takříkajíc nastartovala do provozní teploty, která pak už zůstane zachována. A s radostí převelikou prohlašuji, že po třech hodinách jsem zažíval opravdové hudební orgie. Po pěti pak byl odměněn krásou nesmírnou v podobě čistého a hlavně věrného zvuku. Takového, že jsem měl tendenci vypnout equalizér. To se ale samozřejmě nestalo, páč jsem elektrikář a potřebuji (chci) například Underworld poslouchat tak, jak to vyhovuje právě mně.

 

Co dodat?

Sluchátka AKG Y 50 jsou výbornou volbou pro audiofila disponujícího dvěma a půl tisíci peněz, věrného dobrému zvuku a spokojeného s takříkajíc kvalitou střední třídy. Není to perla, jen perlička, jak jsem výše poukázal. Ale stojí za to. Pod tu cenu se kvalitou moc neohánějme a nad ni je málo slušných produktů až do pěti tisíc. Jsou prodávána v úsporném balení jež s ohledem na ekologii známkuji na jedničku.

01-akg-y50-black

 

Referenční audio

Pro začátek jsem poslouchal s telefonem. Samsung Note 4. Přehrávač jetAudio Plus, nastavený equalizer a základní výběr doplňků jetAudio – X-Bass, X-wide, AGC…

Výběr v telefonu – Přehrávač jetAudio Plus s nastavenými equalizéry – Underworld – Barking (2010), grab z CD, 192 kbps, Underworld – London Redhouse England 29.2.2008, grab z CD, 192 kbps, Anastacia – Pieces Of A Dream (Deluxe Edition) (2005) 320 kbps, P!nk – The Truth About Love (2012 Deluxe Edition) 320 kbps…

Výběr v počítači MacBook Pro 2015 – Přehrávač VLC pro OS X, nastavený v základu s povoleným equalizérem v základu (flat) a povolenou kompresí dynamického rozsahu (tuto věcičku miluju!) – vše stejně jako výše plus Marillion – Fugazi (1984) Japan TOCP-8316, 1994 ikebana FLAC

Výběr z webu, YouTube – Buddy Rich drum solo 1974 Wolf Trap – West Side Story, Gerry Mulligan – The Shadow Of Your Smile, nebo něco tady Mick Wathling Experience.

 

Resumé

Kvalitnní sluchátka dokáží překvapit, stejně jako zklamat. Nadosmrti. Při testování těchto AKG Y 50 jsem se setkal, shodou okolností s krámy které překvapily (pecky od sennheiser za pět peněz na šaškárně, MP3 přehrávač Hyundai MPC 401 FM, 4GB, který opravdu překvapil – výborným podáním přehrávání). Z toho by mohlo vyplynout, že není nutno utrácet za extra vydařená sluchátka. Jenže při výběru kvalitní náhody ve výsledku utratíte mnohem více. Tak si to přeberte…

 

Sluchátka AKG Y 50

Výběr a volba roku na webu whathifi pro rok 2015, doporučeno několika dalšími recenzenty a pro mne slušná volba. Alza se mne zeptá na hodnocení. A já nepůjdu přes 80%. Na 84, vysledovaná hodnota v průměrech od jiných uživatel se zatím a pro mne nedostávají. Ale i tak vřele doporučuji.

 

Zajímavost

text na živě.cz

 

Poslech

Faithless

a

Faithless – BBC Radio 1 Hall of Fame with Pete Tong

 

PS a jen mimochodem: měl li bych být opravdovým recenzentem/kritikem, pak Faithless, i přestože z BBC Radio 1, jsou už jen smutnou vzpomínkou na parádičky které kdysi předváděli. God Is A DJ, nebo We Come 1 jsou tady spíše k pláči. Nic nového a smutně posunuté k trance a podobným šaškárnám pro účastníky superpárty typu Sensation White. Ono nakonec i jméno Pete Tong je značkou sama za sebe. To je muzika, společně s Tiestem a podobnými, jako populistická politika. O ničem a hlasitě na středobasové lince.

Každopádně Faithless si můžete poslechnout i tady na jedné z nejtanečnějších scén konce devadesátých let minulého století a těsně po roce 2000 absolutní perle.

 

Faithless from Radio 1 in Ibiza 2015

 

Tak si to poslechněte, jako dycky váš MDMP…

 

Sdílejte...

Komentáře