Hledat
Počasí
Počasí Praha 10 - Slunečno.cz
Nejnovější seriály
Hodnocení na SerialZone.cz
Řekli o jídle…

- "Objev nového jídla znamená pro člověka mnohdy více, než objev nové hvězdy"
Savarin

- "Gurmán, který myslí na kalorie, je jako prostitutka, která se dívá na hodinky"
James Beard

- "Největším nepřítelem českého kuchaře je jeho fantazie"
Zdeňek Pohlreich

Rubriky
Archivy
TOPlist
TOPlist
QR Code

QR Code

Anketa
Radar

Brambory na vánoční salát

bram01Jaké?
No přece ty nejlepší.
Které to jsou?
Ty co vám nejvíce chutnají.

Tak to je. Přestože se všeobjímající EU snaží co možná nejvíce unifikovat vše, od ponožek přes sýr, až po myšlení lidu vezdejšího, nepodléhejte názoru ouřady a řiďte se vlastním úsudkem. Tedy, nejsou jen varné typy.

 

 

 

Takže obecně

Dnes to převážně vypadá jednoduše. Zajdete do jakéhokoliv typu marketu a tam si vyberete. Buďto brambory na váhu, jejichž původ, typ, odrůdu se nedozvíte ani jen omylem. Leda snad zemi původu z bedny. Jak jsem ale vypozoroval, nikoho to nezajímá. Nebo si neberete sáčky s přeně daným množstvím, perfektním značením a často už zaručeným českým původem. Tady je to fajn. Ale! Potíž je jaksi v tom, že jakmile se vám to konkrétní balení zalíbí, můžete si být jistí, že příště už nebude. V horším případě už nikdy.

Paradoxně ještě horší může být situace u trhovců. Buďto jsou ti, co berou od velkododavatelů, a tady je situace stejná jako v marketu u brambor na váhu. Krom kvality ovšem. Tu si většinou vyberou, a tak je lepší. Já u takového nakupuji, shodou okolností. A nebo jsou to pěstitelé, farmáři. Já je moc neuznal, protože nechodím ke konkrétním. Nicméně u nich nakoupíte pravděpodobně nejlepší kvalitu. Jenže! Už jsem se několikrát setkal s "obchodnickým" jednáním. Tedy vychvalováním jen proto, aby prodal.

 

02-bram a květ

 

Jak to dělám já

Průběžně a podle potřeby beru co je a osvědčilo se. Někdy dle varného typu, málokdy si pamatuju odrůdy, nejčastěji prodejce, stálou kvalitu, vhodnost toho kterého typu na tu či onu přípravu. A ty na salát vycházejí právě takto. Podle průběžného výběru vím, co asi bude ideál na vánoce.

Už několik let kupuju brambory u prodejce zeleniny, který stojí v podloubí polikliniky kousek od mého bydliště. Brambory má kvalitní vždy a je tím prvním výše uvedeným. Takže se nedozvíte ani odrůdu, ani varný typ. Já si ale vysledoval, že dodavatelem bývá OZ Brázda. Asi. Z jejich stránek se nedozvíte nic. Takže dva měsíce před svátky si ověřím, jak to letos je. Několikrát. No a nakonec, asi týden před nimi, zajdu pro 3-5 kilo. Z těch pak doma vyberu ty menší, všechny stejné.

 

01-šťouch a karb

 

Já myslím, že z obrázků je jasné, jak parádní brambory kupuji. Ten první nahoře je spíše orientační, z webu prodejce. Ale na pohled jsou to ony.

Každopádně:

pevné, nerozvaří se ani po 15. minutách, nerozpadají se. Chutné samy o sobě, jen sůl a kmín. Na šťouchačky nepotřebujete tuk. A pozor, na salát jsou tak pevné, že doba varu ve slupce ne méně než 20-25 minut. Loni se mi podařilo lehce to uspěchat. Normálně jsem je pak přes strunku tlačil násilím.

 

Tak hodně štěstí při výběru. MDMP

 

Sdílejte...

One Response to “Brambory na vánoční salát”

Komentáře