Hledat
Počasí
Počasí Praha 10 - Slunečno.cz
Nejnovější seriály
Hodnocení na SerialZone.cz
Řekli o jídle…

- "Objev nového jídla znamená pro člověka mnohdy více, než objev nové hvězdy"
Savarin

- "Gurmán, který myslí na kalorie, je jako prostitutka, která se dívá na hodinky"
James Beard

- "Největším nepřítelem českého kuchaře je jeho fantazie"
Zdeňek Pohlreich

Rubriky
Archivy
TOPlist
TOPlist
QR Code

QR Code

Anketa
Radar

Dančí bok pomalu pečený na víně s rajčaty

06Sezóna zvěřiny je tady a žebro z daňka jsem nikdy v obchodě nepotkal. Takže vyzkoušeno a za 169 ká kilo opravdová parádička. A opět, jak je u mne zvykem, co nejsnáze. Prvotní nápad byl jasný, Boeuf bourguignon podle Julie Child.

Je zajímavé, co dokáže odradit. Zmínil jsem se prodavačce u řezníka. No zírala na mne jako pako a vůbec nepochopila co to melu. V poslední době stále častější úkaz. Na různých pozicích pracují lidé, kteří nemají tušení o čem to je. Prostě prodavačka. Hmm. Každopádně druhým faktorem je lenost. Nějak se mi nechce pouštět do větších akcí. Klidně 4 hodiny v troubě, ale rychlý základ. Takže jasná volba a jdeme na to…

 

Suroviny

– 600g maso ze zvěřiny
– 150g cibule
– 500ml vývar
– 1PL mouka hladká
– 1PL sádlo vepřové
– 3PL rajčata z plechu
– 1dl víno červené
– větvička rozmarýnu
– sůl a pepř

Příprava

>> Je to zvěřina. A ta potřebuje vyzrát. Předpokládám, že v dnešní době nakupuji maso už vyzrálé. Je li to ale možné, ještě ho doma uložím na 3-5 dnů do vakua. Je li to možné!

 

Ano, opakuji, je li to možné. Několikrát se mi v poslední době stalo, že jsem domů přinesl maso, uzeniny, uzenou rybu, která už začínala zavánět. A to mne fakt děsně sere! Hrozně moc, protože je to drahé, je to neúcta k tomu zvířeti, je to veliká škoda. Bohužel, na jedno řeznictví bych mohl ukázat prstem. A možná na to dojde.

 

>> Vyzrálé, opláchnuté a osušené maso není od věci stáhnout provázkem, aby si udrželo tvar. Není to ale nutné. Solíme a pepříme. Obalíme v mouce.

 

01

 

>> Opečeme v másle, nebo sádle do zlatava a odložíme stranou. V základu restujeme cibulku do stejné barvy, položíme na ni maso a zalijeme červeným vínem.

 

04

 

>> Víno necháme odpařit, přidáme rajčata, krájená, z plechu a zalijeme horkým vývarem. Přidáme větvičku rozmarýnu a pod poklicí v troubě na 140°C pomalu pečeme doměkka.

 

Pročítal jsem si ten recept Julie Child a uvědomil si jednu maličkost. Do trouby, ve vývaru. Ale ne moc prosím. Žádné tři litry omáčky. Tekutinu jen centimetr nad povrch masa a pokud je vysoké, tak ať prostě čouhá. Jen bude zapotřebí častěji kontrolovat, dolévat.

 

>> Maso odložíme stranou do tepla (já jako vždy ve fólii aby zůstalo plné šťávy), omáčku zredukujeme dle potřeby a přecedíme. Množství si regulujeme podle servisu.

 

05

 

>> Já si dal s velikou chutí houskový knedlík. Letos mám, dík sacharidové dietě, veliký deficit. Jinak ale karlovarský, nočky, rýže, brambory, kroketky. Co jen chcete.

 

09

 

Tak hurá do toho a já mažu někam. Do pryč. Lovit jídlo. MDMP

 

Sdílejte...

Komentáře