Hledat
Počasí
Počasí Praha 10 - Slunečno.cz
Nejnovější seriály
Hodnocení na SerialZone.cz
Řekli o jídle…

- "Objev nového jídla znamená pro člověka mnohdy více, než objev nové hvězdy"
Savarin

- "Gurmán, který myslí na kalorie, je jako prostitutka, která se dívá na hodinky"
James Beard

- "Největším nepřítelem českého kuchaře je jeho fantazie"
Zdeňek Pohlreich

Rubriky
Archivy
TOPlist
TOPlist
QR Code

QR Code

Anketa
Radar

Jarní čočková polévka a nová food TV

01-jarní čočková s kariAch jo! Sledovat televizní stanici věnovanou pouze vaření je doslova peklo. Alespoň pro mne. Krom toho, že mám tendenci vyzkoušet, uvařit a ochutnat všechno co vidím, jsem neustále drcen pocitem marnosti. Z toho že všichni na které se dívám umí víc, umí lépe, umí. No a z toho vychází neustále upevňované přesvědčení, že tyto stránky jsou vlastně jen další zbytečný blog. Každopádně z chuti na čočku a jednoho TV receptu vychází následující polívka. Přestože ani náhodou taková jak jsem ji viděl na obrazovce, je založena na jiné výsledné chuti, než jak to dělám běžně. Tak se na to podívejte v textu a obrázcích.

 

Kdo za to může

Po opravdu dlouhé době jsem spustil automatické vyhledávání kanálů v televizi kterou doma mám. Když jsem tyto řadil pro vlastní potřebu, zahlédl jsem něco překvapujícího. Konečně je na volně dostupném DVB-T signálu kanál, který se věnuje pouze jídlu a jeho přípravě. Jmenuje se mňam a nevypadá skladbou ani stylově nijak výjimečně. Celodenní opakování několika ve světě proslulých pořadů, nějaké české vstupy a hlavně spousta reklamy. Z pohledu domácího pecivála otrava. Každý jeden díl čehokoliv běží několikrát denně, což ale je vyhovující pro mne. Věčně v práci a mohu si vybrat kdy se na co podívám. Ano, není to můj styl, protože když chci něco vidět najdu si to na webu. Tady ale dostanete přidanou hodnotu. Český dabing. To není věc kdovíjak chvályhodná, ovšem pro nás tupíky velmi žádoucí. Takže ve výsledku jediný problém. Cokoliv si chci poznamenat, musím stíhat rovnou takříkajíc on line. Ale co už, dost stěžování a přijímám ten fakt. Nový kanál tady je a inspiruje. Mně stačilo 24 hodin průběžného shlédnutí, abych doslova zatoužil zkoušet a učit se. Ale teď už ta polévka, co říkáte?

 

Jarní čočková polévka, ryze veganská

 

Suroviny

– 200g čočka
– 100g cibule
– 100g brambory
– 50g mrkev
– 50g celer
– 1PL olivový olej
– 1PL citrónová šťáva
– 1PL jíška /ne nutně/
– 2l zeleninový vývar
– 1ks stroužek česneku
– 1ks paprička
– 1/2čl kari
– 1/2čl kurkuma
– 1čl med
– 1čl sůl
– římský kmín a pepř

 

>> Namočíme si čočku na dvě hodiny. To úplně stačí. Začneme pak jemně krájenou cibulí orestovanou do sklovata na oleji ke které jen na chvilku přidáme posekaný česnek, špetku římského kmínu, kari a kurkumu. Zpěníme lehce a zalijeme horkým zeleninovým vývarem, nebo jen vodou. 2 litry.

>> Máčenou čočku propláchneme čistou vodou (já už u tohoto postupu zůstávám) a vsypeme do základu. Přivedeme k varu a osolíme. Já opravdu v tuto chvíli a názory typu už se nedovaří neberu. Naopak, po 15.minutách je napůl hotová, takže přidáme lžíci jíšky a přivedeme opět k varu. Pak brambory na kostičky, nudličky mrkve a celeru, lžičku medu, sekanou papričku. Pomalu vaříme dalších 20 minut.

>> Nakonec dochutíme špetkou glutasolu Aji-No-Moto, nebo podobným. Já mám například od vietnamců nažloutlé granulky které se velmi snadno rozpouští a opravdu zajímavě vylepšují chuť. Tato čočková je v asijském stylu, takže se hodí. Doplníme ještě pepřem a lžicí, nebo dvěma citrónové šťávy, případně jablečného octa.

 

02-jarní čočková s kari

 

Jarní nebo asijská čočková polévka, říkejte tomu jak chcete. Jedno vám mohu zaručit, čočka si skvěle rozumí nejen s tradiční zeleninou, ale také s kořením. Protože jsem nepoužil ani gram másla nebo dalších ze zvířátek pořízených surovin, mohl jsem si dovolit hned dvě věci. Prohlásit ji za vyloženě veganskou a jako takovou nabídnout Petře. Společně jsme si ji pak oba vychutnali v práci a ona vypadala nadmíru spokojeně. Narozdíl ode mne, který dle jejích slov jí jako ženatý vrabec..??.. Prostě jsem po tom půl litru byl dokonale nacpaný, zatímco ona by si klidně přidala :O

 

Takže polívka pro Peťku od MDMP…

 

Sdílejte...
Shrnutí
recipe image
Název
Jarní čočková polévka s kari a kurkumou
Datum vystavení
Hodnocení
51star1star1star1star1star Based on 2 Review(s)

Komentáře