Kapusta – restovaná, zadělávaná, i v polévce
Ty tam jsou časy kdy jsem kapustu prostě nakrájel a jal se vařiti do bezvědomí ve vodě, nebo v lepším případě rovnou ve šťávě a masovém základu. Dnes už ji připravuji jako špenát či mangold a to napřed. Odložím v lednici a pak používám dva až tři dny. Kapusta je stále známá jen jako šlichta kydnutá pod pečené či dušené maso a s vařeným bramborem. Že se ta úprava nechá snadno vylepšit a tím i přiblížit těm z vás kteří ji právě takto opravdu neradi je celkem nasnadě. K myšlence připravit následující popis mne přivedl kolega, který se už jen při vyslovení slova KAPUSTA zatvářil opravdu hrozně. Typický pacient své doby 😀
Takže moderně prosím
Z jedné poměrně malé a lehounké hlávky (protože na váhu kaputa lehká je) jsem si dovolil připravit dobrých 8 porcí ve třech sobě podobných a přesto rozdílných úpravách, a navíc jednu polévku. Vždy jsem vycházel z jednoho základu – netrápit ji zbytečně dlouhým varem.
1/ Nevařit, ale blanšírovat!
>> Na první jídlo a pouze dvě porce jsem použil vrchní listy. Samozřejmě že ne ty úplně vrchní jak je dostanete v obchodu.
– Popravdě jsem už takový oprsk, že je ulamuji s přesvědčením "chci tu hlávku a ne bordel z pole". Ať si to vyřeší sami. Já mohu nakupovat jinde pokud se jim můj přístup nelíbí. Například na farmářských trzích, kde takto očištěnou zeleninu mají automaticky. Nicméně tentokráte v Lidlu a vše OK.
>> Takže listy bez hrubých žeber od košťálu jsem překrojil podélně na čtyři díly a pokrájel na asi centimetr široké nudle. Vhodil do většího množství nesolené vroucí vody a po šesti minutách varu zcedil. Okamžitě poté také zalil v míse ledovou vodou. A po minutce opět vycedil. To je celé.
2/ Nedusit, ale přidávat
>> Další dvě jídla si vyžádala stejnou přípravu, jen už z celé hlávky. Samozřejmě opět bez vrchních listů a košťálu který se opravdu nedá jíst. Ničemu ale neuškodí vyvařit jej v zeleninové polévce, nebo s květákem při jiné přípravě. Každopádně stejně jako výše připravené nudličky chlazené kapusty v této podobě jsou už jen posledním doplňkem budoucího oběda.
Pečený marinovaný plátek krkovice a restovaná kapusta s opékaným bramborem
Tento recept jsem už narychlo dával sem. Takže jen obrázek.
Vepřová krkovice pečená ve vlastní šťávě s restovanou kapustou a opékaným bramborovým knedlíkem
>> Bohužel jsem musel použít krkovičku, ale vykostěné kolínko bez kůže opravdu doporučuji. Je mnohem lepší. Hovězí guláš si také raději připravíte z kližky a ne z krku. Každopádně stačí jen maso nakrájet, promíchat s hrubě krájenou cibulí a posekaným česnekem, přidat po špetce soli, kmínu, pepře. To vše necháme odležet ideálně přes noc v lednici. Pak pečeme v troubě zakryté při 160°C asi hodinu, zalijeme horkým vývarem a po desíti minutách zahustíme lžicí jíšky. Doděláme úplně doměkka.
>> Bramborové knedlíky, přesněji plátky připravené podle už daného a dle mého názoru ukázkového receptu zcela jednoduše zprudka opečeme na horkém sádle. Úplně stačí z jedné strany. Položíme na talíř společně s masem, malým množstvím šťávy a kapustou, předem připravenou, jen ohřátou restováním společně s vyškvařeným plátečkem dobré slaniny. Ale klidně jen na filmu z oleje nebo sádla. Každopádně solíme a pepříme, přidání jemně posekaného česneku je osobní volba. Ovšem v tomto případě by měla stačit dobře vychucená šťáva z masa.
vepřová krkovice pečená ve vlastní šťávě s restovanou kapustou a opékaným bramborovým knedlíkem…
Květáková polévka s kapustou
>> Brnkačka a tentokráte bez brambor jak běžně nebývá zvykem. Do vody z uvařeného květáku (1,5 litru) zavaříme dvě lžíce jíšky a přidáme po 50.gramech dorůžova osmažené cibule s mrkví. Pomalu provaříme asi 15 minut.
– Přidáme (ale není to nutné) nějaký dobrý párek. Proč ten samostatný odstavec? Já totiž opět použil neskutečný ďábelský kabanos zmíněný například tady a ten nejen že udělal v podstatě celou chuť polévky, ale taky barvu dík obsažené paprice.
>> Nakonec ještě jednou zahustíme a také ochutíme vajíčkem. Opět připomínám správný postup: polévkou jen mírně vroucí zamícháme jedním směrem a vytvoříme vír. Vlijeme lehce rozmíchané vejce a pokračujeme stejným směrem. Pak zastavíme míchání do protisměru a necháme chvíli zlehka probublávat. Odborník by řekl, že je žádoucí aby vejce nebylo rozmícháno rovnoměrně a občas byly vidět i cítit v ústech kousky jak bílku, tak žloutku.
no a nakonec přidáme drobnůstek co hrdlo ráčí, já v tomto případě jen už předem připravenu hrst kapusty, no, hrst to byla řádná, polévka byla pro letošek jednou z nejlepších jaké jsem si takto připravil a jedl jsem ji s opravdovým nadšením…
Málem bych na to zapoměl!!!
>> Do hotového masa jsem těsně před dokončením, tedy asi deset minut před vypnutím trouby vmíchal několik kousků brambor. Samozřejmě je nevidíte dříve a výše, protože jsem vybíral jen maso a šťávu na talíř s kapustou a knedlíkem. Pak ještě jsem to co zbylo po odebrání dvou porcí masa zadělal další hromádkou předpřipravené kapusty a nechal už jen ospočívat v troubě.
i takto může vypadat klasika…
A pak je tady ještě takový poslední pokus o vaši pozornost
>> To jsem si takhle domů donesl rovnou od řezníka dříve zmíněnou krkovici. Ty dva kousky, plátky na straně od kotletky jsem nechtěl obětovat troubě a tak jsem je pouze obalené v mouce se solí a pepřem opekl na másle s oliváčem a zalil přímo na pánvi deckou červeného suššího vína. Po chvíli deckou vývaru, přidal nově objevenou šíleně pálivou ruskou hořčici a nechal bez poklice pěkně v poklidu probublávat a měknout. Nakonec nebylo ani třeba jakkoli redukovat a vychucovat šťávu. Nalít na hromádku opět předem připravené kapusty na slanince a mačkané brambory bylo jen…
takhle to mám hrozně rád…
No není to s tou kapustou nakonec docela sranda?
MDMP






Ahoj 🙂 Ráda bych tě pozvala k sobě na blog na právě zahájenou giveaway. Budu ráda, když se zůčastníš ! 🙂 Corculum♥
Ahoj, děkuju a bohužel musím přiznat že na většinu stránek dík vytížení chodím jen náhodně…
tak to jsi asi dement