Když je chleba jako dort
Pětadvacátý pšenično žitný odokáč pivní s česnekem. A proč tentokrát jiný název pro článek o pečení chleba? Těch co začínají číslem v pořadí už bylo dost. Beru už jako fakt, že péct kváskový chléb umím a netřeba počítat. Popravdě ale, spokojený stále nejsem. Nepeču dost často, protože nemám kam chleba udat. A když nepeču často, trpí moje zkušenost. Hlavně ale kvásek. Ten totiž vyndám z lednice tak jednou za 5 týdnů! A to je pro něj peklo. Vždy jej ještě oživím. Ovšem nákladně (mnoho mouky), a hlavně už dávno není co býval. Nelíbí se mi jeho vůně a je líný jako to pověstné prase. Což je logický nesmysl. Viděli jste někdy prasátka naživo? Jak jsou čilá a mrštná?
Pětadvacátý chleba
Těsto
– 227g kvásek
– 400g pivo
– 260g hladká pšeničná mouka
– 260g hladká žitná mouka
– 18 g sůl
– 10g droždí
– 1čl česnek sušený
– 1čl kmín drcený
Příprava
>> Vymícháno 15 min/robot rychlost 1
>> Odpočinek 30 min
>> Promícháno 5 min/robot rychlost 1
>> Odpočinek 30 min
>> Hněteno ručně 5 min
>> Odpočinek v míse na oleji 60 min
>> Hněteno ručně 5 min
>> Odpočinek v ošatce 70 min
Pečení
1/ Trouba 40 minut rozpalovaná na 250°C s litinovou pánvičkou na mřížce uprostřed a hlubokým plechem dole.
2/ Pánev vyndat, na ni chleba, naříznutý, poprášený slanou vodou a rychle zpět. Na plech 3 decilitry vody a rychle zavřít.
3/ Po 10. minutách snížit teplotu na 200°C a dopékat 30 minut.
4/ Z trouby ven, poprášit slanou vodou a odpočinek nejméně hodinu. Já nechal 80 minut.
Pocity
Stále nejsem dostatečně spokojen! Chleba je skvělý, ale nelíbí se mi na pohled při nakrojení. Nemá velké bubliny. Za to může můj líný kvásek a ještě línější povaha. Nestarám se dostatečně. Na druhou stranu…
Hodinu a půl po upečení jsem odnesl několik krajíců kamarádovi. Byl den předem upozorněn, aby si připravil nějakou tu paštičku, protože bude na co namazat.
Obrázky
První patka už tradičně s paštikou…
Ani nevím, jestli jsem to kdy zmínil. Nejlepší paštika dosažitelná v mém okolí, je paradoxně játrovka za cca 56,-/kg u řezníka ve Strašnicích. Skvělá a za pár peněz…
Takhle blbě to vypadá pod zářivkou a se špatně nastaveným vyvážením bílé ve foťáku…
A takto chutně k večeři. Mimochodem, poznáte co je ta červená hromádka..??..
Druhý den. Rychlovka s ohřívaným guláškem…
Vtipně
Dvě hodiny po doručení mi psal: „chleba jsem sežral samotný jako dort, dal jsem i svojí krajíček. Sice nerad, ale dal.“
Píšu mu: „Ještě že jsi se přiznal, prý nerad…“
Odpověď: „O jídlo se dělím nerad, to bych raději viděl hořet školku.“
Já se bavil a doufám, že to berete stejně jako já. Vtipně a s černým humorem je život jistojistě pikantnější.
Kváskový chléb a já, MDMP…






Mám úplně stejný problém. Manželka nemůže lepek, tak peču chleba jen příležitostně a obvykle dám půlku na mražák. Z tohoto důvodu jsem se do kváskového ještě nepouštěl, protože mám strach, že by dlouhou nečinnost kvásek nepřežil.
Ale i ten s kvasnicemi mně připadá lepší, než cokoliv co jde v běžném obchodě koupit.
Každopádně souhlas. Lepší než ty kupované hnusy je jakýkoli domácí počin. On ale ten kvásek, když je kvalitní, je také nenapodobitelný. A mně prostě chybí ty velké bubliny.
Ještě k těm bublinám. Peču chleba bez hnětení (recept na labuznik) a nechávám ho kynout i více než dvanáct hodin. A při tomhle dlouhém kynutí vznikají velké bubliny. A někde jsem četl pojednání o francouzských bagetách a tam taky to kouzlo velkých bublin a nadýchanosti spočívalo v dlouhodobém kynutí.Ale nevím, jestli to funguje i u kvásku.
Dlouhé kynutí je zajímavé a otravné. Většinou mi to nevychází časově. Nemám místo v lednici. A dost trpělivosti čekat, jestli se něco nepokazí. Každopádně pokud to jde s droždím , pak dobrý kvásek je teprve výhra. Nejen že dělá ty bubliny, ale reakce s ostatními surovinami je vlastně to, co dělá chleba chebem. Tedy ten český.
Jo a co se týče baget, je to malinko složitější. Dlohá je příprava prefermentu. V lednici. Pak to už ty potvory dlouho nekynou, tečou a je to s nimi peklo. Páč vysoká hydratace. U baget zuřím 😀
dobrý den kynutí a tak mi nevadí ale jak chleba naříznu a dám do trouby tak mi spadne
kde je chaba ještě dotaz plech dole na vodu necháváte po celou dobu pečení a pečete na horko vzduch nebo horní dolní díky
V podstatě jsem na tom stejně. Po naříznutí trochu a někdy i hodně spadne. Je to často způsobeno příliš hydratovaným těstem, někdy i překynutím a povětšinou, myslím si, nedokonalým hnětením. Těžko říct. Až takový borec nejsem. Navíc jsem právě koupil nový sporák a tak očekávám další potíže.
Plech na vodu vyndavám po 15.minutách když ztlumím na 200°C. Vody dávám 3 deci.
Já peču na tzv. „pravý horký vzduch“. Tedy bez zapínání horní/dolní výhřev. Ale dost často čtu doporučení na právě to a s ventilátorem navíc.