Krůtí játra tak i tak
Jemná a dokonalá husí jatýrka z francouzského či maďarského chovu jsou jednoznačně delikatesa. Ovšem nákladná. Vyzkoušejte ale ta česká, krůtí, čerstvá a do stovky za kilo. Pokud se naučíte použít je rozumně a s delikátním přístupem k jejich konzistenci, budete překvapeni. Ale! Nakupujte na váhu, přímo z pultu a čichejte. Opravdu poctivě. Protože jen lehce zapařaná, špatně uskladněná a naprudko prodávaná ve velkém mohou nechutně zavánět. A nemyslím jen zápach…
Krůtí játra tak i tak
Moje první porce po letech
Nemám játra v příliš velké oblibě. Takže nákup jen opravdu výjimečně. Ten první, krůtí a po mnoha letech se mi stal téměř etalonem pro zklamání. Domů jsem přinesl něco brutálně smradlavého a bylo po večeři i chuti do budoucna. O dva měsíce později a ve stejném obchodě jsem před zabalením a se zdůvodněním požádal o to přivonění. OK a jde se s tím domů.
Historicky u mne
Už jsem to kdysi tady psal. U nás doma, tedy rodiči připravovaná byla zásadně "vepřová játra na roštu". Přesněji řečeno, na pánvi s olejem a dosti polosyrová. Naši to měli rádi a já nenáviděl. Ta nahořklá pachuť, k tomu vařené brambory a tatarka. Vše na talíři míchané s krvavou šťávou vytékající z masa. Spousta tuku a opravdový odpor. Brrr…
Prozření
Na návštěvě u takřka cizích lidí. S babičkou jsme jeli, já a sestra k rodině "na hanou". Konkrétně do Hrdibořic na Hané. A tam jsem dostal k obědu v trojobalu smažená králičí jatýrka s vařenými brambory a okurkovám salátem. Lidičky jak já si v těch asi dvanácti letech liboval. Jen si to představte. 😀
A už obrázky s texty
1/ Krůtí játra. Dva celé kousky zbavené blanek a žilek…
2/ Takto v nejjednodušším provedení. Opečená na přepuštěném másle (ghí) a to ze všech třech stran po minutě a půl. Třech? Ano! Je v celku a tedy má tři strany. Plochy k opečení…
3/ Servis. K jatýrkům burgundská omáčka, vařené brambory, tatarka, cibule a kvašená zlatá řepa s pálivou papričkou…
4/ Ale jde to i jinak. Zajímavěji. Moderněji i když postaru. Na 80°C rozehřejeme kvalitní olej. Volbu nechám na vás. Já jen obyčejný, slunečnicový. Do něj ponoříme očištěná a po opláchnití studenou vodou osušená játra. Celé to šoupneme do troby také na 80°C pod poklicí se stroužkem česneku plus větvičkou rozmarýnu….
5/ Takto to vypadá po hodině a chladnoucí. Stačí jen vyndat a odložit do lednoce. Jatýrka sama o sobě jsou už dokonalou lahůdkou na čerstvý kváskový chléb…
6/ Játra pomalu chladnoucí. Olej má po zcezení krásnou vůni a jednoznačně použitelný je na opékání masa, stejně jako základ na cokoliv, včetně jemné a voňavé zeleninové polévky. Pozor! Tu sraženou bílkovinu na dně vyhoďte…
7/ Jatýrka z oleje. Velmi prudce opečeme na másle. Jen z jedné strany pro barvu a křupavou kůrčičku. Větvička rozmarýnu není od věci…
8/ S jasmínovou rýží, burgundskou omáčkou a pečenou řepou marinovanou v octovém nálevu je toto parádička. Pardon mami a tati. Já narozdíl od vás opravdu umím vařit. A je mi líto že…
Burgundská omáčka? To je jen slovíčkažení. Nejde o nic jednoduššího než cubuli restovanou do zlatava, zalitou červeným vínem a po zpěnění vývarem. Pak vše jen zredukujeme a propasírujeme. Zahustíme studeným máslem a je hotovo.
PS: jak se píší hlouposti. Ve druhém odstavci a první větě jsem primárně a narychlo napsal: nemá jára v příliš velké oblibě. No to je hodně zavádějící věta. Takže kontrola a už je vše jak být má. Ach jo 😀
Omlouvám se za velké prodlevy v přidávání článků. Námětů je dost a dost. Jen moje chuť pracovat jaksi nulová.Tak se na mne nezlobte. MDMP