Hledat
Počasí
Počasí Praha 10 - Slunečno.cz
Nejnovější seriály
Hodnocení na SerialZone.cz
Řekli o jídle…

- "Objev nového jídla znamená pro člověka mnohdy více, než objev nové hvězdy"
Savarin

- "Gurmán, který myslí na kalorie, je jako prostitutka, která se dívá na hodinky"
James Beard

- "Největším nepřítelem českého kuchaře je jeho fantazie"
Zdeňek Pohlreich

Rubriky
Archivy
TOPlist
TOPlist
QR Code

QR Code

Anketa
Radar

Maso pro psy není žádný šmejd z odpadu

01-selečí plecJá to opravdu nevěděl. Že existuje u nás firma, která produkuje balené mražené maso určené pouze pro psy. K té informaci jsem přišel náhodou, dík sestře a další z mnoha hádek na téma jak krmit svého psa. Ona totiž vyznává metodu krmení BARF, což je výhradně syrová strava, zatímco já odjakživa tvrdím, že ideální je kombinovat s jen průběžným podáváním syrového masa. Až se podíváte například sem, pochopíte co na tom vidím natolik složité, že se občas se sestrou rozhádáme. On totiž ten popis přesvědčených barfistů je velmi věrohodný. Já tak nějak ze životní zkušenosti tvrdím, že ať už cokoliv jiného, jedno je fakt. Pes není vlk! Nemá po staletích šlechtění trávení jako vlk a nemůže tedy tak fungovat. Takže za mne BARF ne! A když na to přijde, pak ani to syrové maso.

 

Maso pro psy? Co to je?

No a proč to celé tady? Ona mi totiž sestra při všem tom pokřikování prozradila, že toho svého mazlíčka, myslím že fenku Cane Corso jménem Viki, krmí kilem syrového masa denně. A to mne rozbilo úplně. Kilo? Sakra vždyť to musí být strašně drahé! V tu chvíli nastal čas pro informaci o mase pro psy od firmy do psí misky. Jak jsem to viděl červík si zahlodal a já začal být zvědavý. Maso pro psy? Co to je? Nemohou si dovolit zabalit jen tak nějaký šmejd. No ale když to není šmejd..??..

 

Maso pro psy. Žádný šmejd!

Tak jsem postupně zjistil, že jde buď o maso z takzvaného nuceného výseku, který až do přibližně roku 2000 byl běžným obchodem v ČR. Já sám tam v těch horších časech chodil nakupovat poměrně často. Vždy mělo jít o maso běžných jatečních zvířat s nějakým náhlým hendikepem. Typickým příkladem budiž zlomená noha. A nebo maso nižší kvality, která z nějakého důvodu nevyhovovalo veterinární kontrole.

 

Prakticky

Takže co? Vyfasoval jsem jeden kilový balíček od sestry a mohl začít srovnávat s tím, co jsem kdysi jezdil nakupovat do řeznictví v Ostravě na Čs. Legií. A s dnes běžným masem prodávaným všude. Rovnou musím upozornit na zajímavý fakt. Že totiž jak je psům ukradený vzhled jejich potravy, nebylo ani to maso zpracováno právě do krásy. Jenže to se snadno schovalo za skvělým v chuti i kvalitě selečím plecku. Bohužel asi kvalitnějším než některé pofidérní kusy na některých pultech českých řeznictví. Také kvalitní balení s označením, jež bych rád viděl častěji. Lístek s potiskem zatavený do extra kapsičky. Takže nenasáklý krví a neodlepený vlhkostí z povrchu. Opět srovnání s mrazícími pulty v obchodech.

 

Co dodat?

Nehodlám přejít na psům určenou potravu jen proto, abych ušetřil nějakou tu korunu. Pravda je ale jednoznačná. Šlo by to. A když si uvědomím, že lidé na celém světě stále umírají hladem, zatímco tady, takříkajíc ve vyspělém světě existuje poměrně drahá surovina, jež je dík často přehnaně náročným normám a předpisům určena už jen jako potrava pro domácí mazlíčky, není mi právě nejlépe. Spojím li ten fakt s plýtváním jídlem které jsem nedávno komentoval odtud, je to na dost hluboké zamyšlení. Co říkáte..??..

 

Inspirace?

Já nevím. Jestliže se nikdo nehlásí, v této zemi, k odkazu kozerva masová pro člověka, tedy lidské stravě, je něco shnilého ve státě českém. Každopádně ty pro psy a kočičky jsou, tady. I se zmíněným odkazem.

Já musím na konci tohoto příspěvku moc poděkovat Ester, sveřepě trvající na svém názoru. Ač s ním nutně nemusím souhlasit, je mi jasné, že má nejen svou, ale i velkou obecnou pravdu. Jestliže krmí svého psa podle poznatků z jeho chovu, dělá jen dobře. Trvá li ale na svém pro psy jako takové, je to hloupé podle mne. Jenže ona netrvá. Je moudrá a nakonec jsme se domluvili na kompromisu. Což je vlastně krásná kombinace toho, co já léta tvrdím. BARF je a není dobrý systém. Stejně jako pro nás masožrouty vegetarián, vegan…

 

Jeden fakt

Pro masožravce maso. Jednou pro vždy. Granule jako potravinová náhražka jsou vlastně blbost, ale syrové maso samo sobě také. Můj názor.

 

No a nakonec pokus

Na obrázku výše je plec tak, jak jsem ji vybalil. Tady už naložená s cibulí, česnekem a oliváčem na 24 hodin do lednice…

02-kousky s oliváčem,cibulí,česnekem

 

Temperované v litině plus sůl, pepř a kmín…

04-maso v litině

 

Trouba, 170°C/90 minut. Mouka a voda rovná se šťáva, odpočinek 30 minut…

05-maso hotovo

 

Servis. Trochu jsem neodolal sviňárně a nakydal to bohromady s majonézou 🙂

07-maso s brambory a majonézou

 

A potom ještě s rýží. Slninovou…

08-maso se zeleninou a slaninovou rýží

 

Nemusí se vám to líbit, ale já prostě neodolal. A jsem rád. Protože ten výsledek byl naprosto skvělý. Tak jemné masíčko, rozplývající se na jazyku a s lahodnou chutí jsem dlouho neochutnal. Srovnám li to například s vepřovou plecí v akci z Albertu. Vakouovanou a za stejných 70,- kaček kilo, jednoznačně vyhrává toto maso pro psy. A tak si to přeberte.

 

MDMP

 

Sdílejte...
Summary
product image
Aggregate Rating
5 based on 2 votes
Brand Name
Maso pro psy není žádný šmejd z odpadu
Product Name
Maso pro psy
Price
CZK 70,-
Product Availability
Available in Stock

4 Responses to “Maso pro psy není žádný šmejd z odpadu”

 • Hannah12 says:

  O masu pro psy bych ti mohla vyprávět legendy. Kdysi, asi před 18 lety, byl v Opavě řezník, který se vyloženě specializoval na maso pro psy.
  Nakupovali jsme u něj pravidelně pro naši čubinu a já si furt říkala, že to maso je tak krásné, že z něho prubnu uvařit i pro nás.
  Co ti budu povídat … začali jsme u něj nakupovat nejen pro psa. 🙂 A dodám, že tak krásná hovězí líčka jsem od té doby nikde neviděla 🙁

  • Moje Dobroty says:

   Ty legendy vyprávěj ostatním. Já o tom Opavském člověku cosi zaslechl. Nevím. Možná od tebe. A proto tady tento článek. Lidi jsou rozežraný a nevidí rozdíly. Přesněji řečeno, myslí si že vidí, ale ony často nejsou. Fakt ale je, že tento článek jsem ani nesdílel na FB. Pro jistotu. Žvanilů je až příliš…

 • Ivana says:

  dobře pán 🙂

 • Forbarf.cz says:

  Dobrý den, tímto zdravíme autora článku 🙂 Barf není vhodný pro každého psa, s tímto názorem souhlasíme. Doporučujeme autorovi si nastudovat literaturu s poznatky z aktuálních studií o psech týkající se anatomie a něco málo o metodě BARF. Žádný moudrý člověk po nastudovaní všech faktů nemůže tvrdit, že přirozená a vyvážená syrová strava je pro psa nevhodná. Současně si dovolíme tvrdit, že určitá část masa pro psy je opravdu nadbytek z výroby pro lidskou spotřebu v odpovídající kvalitě, ale převážná část masa pro psy ke konzumaci pro lidi vhodná není a řadí se mezi vedlejší živočišné produkty 3. kategorie. Každopádně přejeme autorovi pevné zdraví a dobrou chuť 🙂

Komentáře