Masové konzervy doma připavené…
…k dokonalosti řekl bych rád. Masové konzervy. Ale to je na dlouhé povídání, zkoušení, testování, ochutnávání…
Takže relativně krátce: Znáte to asi také. Jedno téma se u vás sejde z různých směrů v jednom krátkém období. U mne to bylo právě teď o masových konzervách, mase ve vlastní šťávě, "vepřovkách" chcete li. Prostě masové konzervy. Na facebooku dotaz zda bych to dělal tak či onak. Otázka jestli vodu ano či ne. V hospodě u piva dva týpci kteří zaslechli od pana vrchního že kuchařím přijdou ke stolu s požadavkem na ochutnání jejich rodinného pokladu který právě začali nabízet na farmářských trzích. Náhodně na akci Vinohradský gurmet stánek s nabídkou chuťově skvělého masíčka v pixle za ne až tolik skvělou cenu. A nakonec náhodná zmínka a nadšení kolegy který "právě tento recept shání protože…"
No tak jo. Jdeme na to a stejně jako posledně snadno a účelně…
Soupis surovin je vlastně shodný pro hovězí i vepřové
– 1kg maso
– 600ml voda
– 1čl praganda
– 1čl sůl
– mletý pepř, nebo kmín a česnek
Postup přípravy to už je věc rozmyslu
1/ Vaření – takto jsem donedávna připravoval vše. Tedy tím nejjednodušším způsobem. Stačí maso pokrájet a v papiňáku zalít vodou. Přidáme po lžičce soli a Pragandy a okořeníme podle chuti pepřem.
2/ Pečení – poprvé a jistě ne naposled. Je to jiné, lepší a chuťově výraznější. Postup v základu ovšem stejný. Pokrájené maso v pekáči zalijeme vodou, přidáme sůl a Pragandu a kmín s česnekem.
Jaké maso a co s ním
Hovězí – použil jsem svůj oblíbený pupek dobře očištěný od tuku a hlavně šlach. Pokrájený na kusy maximálně 5×5 cm a vařil. Od přivedení k varu 45 minut, poté 15 minut odpočinku před otevřením. Rovnou musím upozornit! pupík má fajnové, šťavnaté a chuťově velmi výrazné maso. Bohužel také dlouhá pevná vlákna. Takže je zapotřebí správně přes ta krájet kostky.
Vepřové – bůček bez kostí a kůží, rovnoměrně prorostlý v poměru asi 1:2 (tuk:maso). Opět pokrájený na kostky 5×5 cm. Ten jsem nejdříve ochutil lžičkou sušeného česneku a solí. Nechal odpočívat několik hodin v lednici a poté zalil vlažnou vodou, přidal utřený stroužek česneku a špetku drceného kmínu. V troubě předem rozehřáté na 170°C jsem pod poklicí pekl doměkka.
Souhrnně – hotové maso máme a je tady vícero možností co s ním dál. Já se s tím nepářu. Šťouchadlem na brambory to více či méně (podle momentálního rozpoložení) rozflákám na cimprcampr a postupně nandám do sklenic asi 2 centimetry pod okraj. Ideální varianta pro mne. Nakonec to můžu rovnou mazat na chleba. No ale o tom potom. Teď si sklenice před uzavřením dobře otřeme čistou vlhkou utěrkou aby co nejlépe těsnily a zavařujeme v mírně vroucí vodě 60 minut minimálně zpola utopené.
Kde co – zatímco maso vařené plním do sklenic tak jak je, do toho v pekáči přidám ještě asi decku vroucí vody která se předtím odpařila v troubě. Pro úsporu energií (plynu), zavařuji ve vyšším hrnci a s poklicí. Voda pak vře i na mírném plameni.
Do budoucna
Stejně jako jiné i toto vaření není zdaleka tak jednoznačné jako v prvním popisu. Snadno si umím představit hovězí připravené v troubě stejně jako vepřové. Navíc s restovanou cibulkou, pěkně dotmava. To ve výsledku může připomínat klasickou konzervu jak si je kupujete v obchodě na dovolenou (doufám že píšu o minolosti). No a tím pádem se už dostáváme k přípravě hotových konzervovaných pokrmů. To není právě moje parketa páč vařím rád kdekoliv, ale za zkoušku by to stát mohlo. Každopádně preferuji jednoduchost. Čím více ingrediencí k masu použijete, tím větší jistota. Že se to rychle zkazí! Také by šlo nechat maso, tedy spíše vepřové péci asi 30 – 45 minut nasucho a pak až podlít. Bude zlatavější a jistojistě v chuti výraznější. No a nakonec dík nedávné zkušenosti, namísto bůčku raději plec a kolínko. Co si budeme povídat – oba kousky vepříka jsou šťavnaté a méně tučné.
Ekonomika
– Z každého kilogramu masa jsem připravil 4 sklenice o obsahu 350 ml.
– Masa stála v průměru 75,- Kč / kg. Přesně: bůček 67 a pupík 82.
– Voda, plyn, elektřina, práce – to už je inviduální.
– V obchodě si konzervované maso v této kvalitě koupíte za ceny v rozmezí 45 – 70,- Kč za sklenici.
– Nedávná zkušenost – na Vinohradském Gurmetu jsem videl 300 gramovou plechovku za 109,- !!??!!
Tak co dodat? Je to jak jsem sliboval ve zkratce a rád bych pokračoval. Dotažte se, napište a navrhněte jakékoliv možnosti a úpravy. Tady totiž je možnost “nikdy neskončit”. Nebo dopracovat se k dokonalému amarounu. Je to na vás…
Fotofeerie – promiňte mi to slovo, ale tak nějak to občas cítím
masíčko cíleně nakoupené a upravené
vepřové jednoznačně rozflákané
sklenice plné a zavařuji – tedy vlastně konzervují…
a hotovo – víčko nehodnoťte, je to jen na sklenici která se mi líbí
…pak , po vyjmutí z vody už jen tu větší či menší spoustu sklenic nechejte pomalu chladit v pokojové teplotě, obecně čekejte u každé na tzv “puknutí víčka” (zvuk velmi chrakteristický), prakticky za hodinu otočte vzhůru nohama a za další zpět, a ráno nebo po šesti hodinách šoupněte do lednice nebo spíže…
no a pochutnejte si, hovězí to je krása sama o sobě na kousku chleba a s cibulí nemá soupeře, to je totiž čistá přírodní krása přivedená k dokonalosti člověkem, tou nedokonalou bytostí…
A v tuto chvíli pro dnešek končím. Něco málo o mase v pixle? Bylo. Něco dále? Možná bude. To je na vás. Chcete? Máte otázky? Nápady? Toto téma je téměř nevyčerpatelné…
8.6.2014 – otevřel jsem vepřové a přestože nesouhlasím s kamarátom Janom, přidávám fotku na chlebíku. S čím že to nesouhlasím? Není lepší než hovězí a hlavně propříště už použuji jedině plec a nebo kolínko. Ta spousta sádla mne tam totiž doslova sere!
rychlá snídaně – maso na kváskovém chlebu od kabátů, mladá cibulka a hořčice co dík balení a vytlačení z tuby vypadá jako h… no cococo 😛
24.6.2014 – tyto konzervy už jsem ukázal například tady, a tato konkrétně je asi nejlepší jakou jsem kdy ochutnal, absolutní pecka!
z klasické weckovky, rovnou z lednice…
28.6.2014 – někdo se mne ptal na Pragandu. Takže tady doplňuji nějaké informace. Zakoupit ji můžete v kdejaké drogerii. Já sám ji vídám v Tesco.
14.7.2014 – využítí masa z konzervy? Klidně do polévky jejíž základ v pixle kupuji v prodejně ruských specialit – ukrajinský boršč…
MDPM






Dobrý den na stránky chodím často pro inspiraci a moc se mě líbí, ale konzervaci bych dle vlastní zkušenosti dělal déle a opakovaně. Jinak pro inspiraci podle které se řídím http://www.vyuzeno.cz/2013/07/domaci-konzervace-potravin/
Děkuji a do jisté míry nemohu souhlasit. Moje konzervy uskladněné pouze v obyčejném bytu, v paneláku řekněme, vydrží rok v lednici i skříňce nad ní. Prostě v pokojové teplotě. Popravdě to jen tvrdím a nevím. Tak dlouho je nikdy nemám. Sežerou je nadšenci…
Já bych jen podotkla. V prvním případě jde o zavařování syrového masa a v druhém již uvařeného nebo upečeného. V tom bude asi rozdíl jakou dobu konzervovat ne?
No dokonce je doporučena sterilizace nadvakrát a podobně. Slušně popsáno například tady: http://www.vyuzeno.cz/2013/07/domaci-konzervace-potravin/
Tedy chlape, teď jsem dodělal 1 fázi v troubě a nacpal do sklenic. A je to pěkný průšvih, málem jsem toho půlku snědl jak jsem pořád ochutnával 😀
Zatím jsem testoval v půl kila a už teď toho lituji. 🙂 Sehnal jsem nádherný kousek libového bůčku ( 1/4 byla tak 50/50% a zbytek 10/90% tlusté / maso). A jak říkám, škoda že jsem nekoupil celý kus (cca 1kg a čtvrt).
Na závěr, díky moc. Všude co jsem našel zavařovali celé kostky masa, ale to se nedá namazat na chleba, nápad s tím to nejdříve upéct a pak „rozmlátit“ je k nezaplacení.
Tak tohle každopádně potěší. Jen tak dál. Co se kostek týče, uvažuju že lehce rozpečené budu zkoušet sterilovat. A budou asi předem marinované. V podstatě jako na moravské vrabce.
Super mam jeleni maso a do mrazaku se mi bohuzel vsechno nevejde. Tak ze to skusim udelat jako hovezi. Vam dekuju za inspiraci. At se vam dari
Dobrý den,
Když pečete, tak taky 600ml na kilo masa? Peču už x hodin, voda se nevypařuje, co s ní? Do sklenic zároveň s masem? 🙂 A jak dlouho vůbec pečete? Circa…
Díky za návod!
R.
Dobrý den.
Když maso připravujete pečením, postupujte stejně jako když pečete jakékoli jiné maso. Tedy i s časem. Prostě doměkka.
Ok, to je mi jasné, je uvažuji, co s tou tekutinou..
Vyřešeno 😉 kuřecí i vepřové jsem pekl cca 6 hodin. Pak jsem to rozkvedlal a u kuřecího voda zmizela a u vepřového bych klidně měl vody o něco méně, ale zase bude maso šťavnaté. Vše ve sklenících a zavařuju. Voní a chutná to parádně, 4 kg masa bude brzo fuč. Díky za recept!