Hledat
Počasí
Počasí Praha 10 - Slunečno.cz
Nejnovější seriály
Hodnocení na SerialZone.cz
Řekli o jídle…

- "Objev nového jídla znamená pro člověka mnohdy více, než objev nové hvězdy"
Savarin

- "Gurmán, který myslí na kalorie, je jako prostitutka, která se dívá na hodinky"
James Beard

- "Největším nepřítelem českého kuchaře je jeho fantazie"
Zdeňek Pohlreich

Rubriky
Archivy
TOPlist
TOPlist
QR Code

QR Code

Anketa
Radar

MM, neboli mléčná majonéza

MM - mléčná majonézaJe mi trapně. Cítím se býti trapným. Mám pocit trapnosti. A jistého znechucení. Když mi včera kolegyně prozradila své nové tajemství, totiž nově získaný recept na majonézu z mléka a oleje namísto tradičních vajec, prohlásil jsem dvě věci: že tomu moc nevěřím, a že to není majonéza. JENOMŽE ONA TO MAJONÉZA JE. Opravdová, výborná a naprosto odpovídající potřebám běžné studené kuchyně.

Každopádně mléčná majonéza, tradiční a vemi oblíbená studená omáčka je v tomto provedení opravdu skvělá, snadná a vhodná na jakékoliv další kuchaření.

 

MM, neboli mléčná majonéza

 

Ten primární text vypadal takto

 

Nejzdravější majonéza…

Těm, kdo vaří…..

Suroviny o stejné teplotě:

1 dcl mléka, 2 dcl oleje (slunečnicový), lžička obyčejné hořčice, sůl, pepř a cukr dle chuti.

Vše dáme do nádoby a ušleháme ponorným tyčovým

mixerem 20- 25 vteřin a je zázrak hotový.

Na co svoji majonézu použijete, je už na Vás, ale věřím, že jinou majonézu

už používat nebudete. Nejsou v ní vejce a vydrží i v lednici.“

 

Zajímavé…

 

Takže postupně

>> Nejzdravější? Nevím proč! Je to stále spousta oleje jen na místě vajíčka je mléko.

>> Majonéza? Ano. Primárně jsem ten název prostě a sprostě odmítnul. Přemýšlel jsem o jiném. Protože majonéza je prostě jen jedna. Jenže! Tohle je opravdu naprosto klasická majonéza.

>> Rozdíly? V podstatě žádné. Čerstvou domácí majonézu mám právě v lednici. Připravil jsem tuto a nechal ochutnat spolubydlícího kamaráda Jana. Po půlhodině ochutnávání, dochucování, ochutnávání, dalšího dochucování, ochutnávání, míchání, ochutnávání… jsme už nepoznali tu původní. Opravdu. Pro mne šok a poznání – tak proto ty sračky z obchodu vydrží i měsíc po otevření beze změny. Já tam jen nedám stabilizátory.

>> Stydím se. Jak jsem během desíti minut na internetu zjistil, toto není nic nového. Jen já jaksi zapškle trval na tom že majonéza je prostě jen jedna. No tak není!

 

MMajonéza03

 

 

Můj postup a resumé

>> Do klasické nádobky tyčového mixéru nalijeme 2. decilitry oleje. Samozřejmě kvalitního slunečnicového.

 

Tady zůstanu nekompromisní. Olivový by byl drahý a příliš výrazný. Naopak řepkový sice levný, ale také výrazný. Ovšem nechutně. Prostě slunečnicový.

 

>> Přidáme 1. decilitr plnotučného mléka o stejné (pokojové) teplotě. Dvě lžičky plnotučné, nebo lépe Dijonské hořčice. Lžičku octa (já jablečný). Sůl, pepř a špetku cukru. A to je vše!

>> Ponorný mixér dáme až na dno a na nejnižšší otáčky pomalu zvedáme. Několikrát protáhneme zpět dolů a nahoru. Konec!

 

Vážení přátelé dobrého vaření, já jsem nejen dokonale ponížen receptem dle internetu natolik známým, že nechápu proč jej neznám. Ale stejně tak i svým primárním odmítnutím. Je to opravdu kvalita a dík složení i výhra pro mého kolegu a kamaráda Jirku. Jeho známá a nepříjemná alergie na vajíčka je v tuto chvíli naprosto druhořadá. Konečně si může dát hambáč nebo hranolky s tatarkou. A to ve velkém!

 

 

Dobrou chuť Jirko 🙂

MMajonéza05

 

s domácími hranolky

Domácí hranolky a tatarka z MM

 

 

PS: možná si ještě svou původní nedůvěru podpořím. Majonéza je v lednici a bude další dva dny. Chci vidět konzistenci. Nezačne se srážet?

13.10.2013 – tak nee. Ta majonéza se nekazí a má ohromnou výdrž. Nicméně nedoporučuji nechat ji v lednici více než týden. Pak se chutě poněkud rozdělí a maximálně převládne primární chuť oleje. Proto platí ještě více: olej na přípravu majonézy musí být opravdu kvalitní a chuťově spíše neutrální.

 

A něco pro zábavu – sepsat těch několik řádek mi trvalo pětkrát déle jen proto, že jsem si hrál s Margotkou – Majou. Je opravdu krásná 🙂

MAJA - Margotka01

 

11.8.2014 – snad konečně vydařené fotky majonézy jako takové. Čisté a bez příkras. Rozdíly jsou jen v osvětlení. První je téměř na sluníčku, druhá pod lampou…

MM - mléčná majonéza

 

MM - mléčná majonéza01

 

Nezapomeňte že majonéza měla svou TV premiéru krátce po uvedení tohoto článku ve snídani s novou a to ve vánočním bramborovém salátu tady.

 

MDMP

Sdílejte...
Shrnutí
recipe image
Název
MM, neboli mléčná majonéza
Datum vystavení
Hodnocení
41star1star1star1stargray Based on 3 Review(s)

17 Responses to “MM, neboli mléčná majonéza”

 • Roomanka says:

  Kdesi jsem četla, že narozdíl od vaječné majonézy nemusí být obě suroviny stejně teplé. Naopak by mléko mělo být studené. Já ho beru přímo z lednice a majonézu nemohu ani utáhnout mixérem ode dna. 🙂

  • Moje Dobroty says:

   Popravdě od doby kdy jsem začal majonézu připravovat pomocí tyčáku moc na teploty nehledím. Pravda je, že ta mléčná je až neskutečně hustá. A to považuji každopádně za výhodu. Tatarka se z ní dělá mnohem lépe bez rizika zřídnutí. Ještě jsem na ni zvědav po třech dnech v lednici.

 • Pablo says:

  Nevím, čím to je, ale někdy se mi povede špičkově hustá a někdy úplně vodová při dodržení stejného postupu, hlídám si i teplotu mléka (pokojová).

  • Moje Dobroty says:

   Mně se to taky občas stávalo. Pokud jsou dodržena pravidla a mléko je minimálně plnotučné, viděl bych problém už jen v jeho kvalitě. Nebývá vždy OK, aniž to jde poznat…

   • Pablo says:

    Hm, mohlo by to být mlékem, použil jsem plnotuk z Kaufu, neotevřené balení. Určitě jsem krabici mléka neprotřepal. Nevím jestli to může mít vliv.

    • Moje Dobroty says:

     Ani ne. Tipoval bych to na šarži společně s počasím, tlakem. Asi to nezjistíme přesně. Fakt ale je, že čím více tuku v mléku, tím větší jistota.

     • Pablo says:

      Děkuji za vyjádření. No jo tlak . . . a ostatní klimatické efekty . . .
      Příště půjdu mixovat do suterénu 😀

 • Lenka2124 says:

  Dělám jí často, ze slunečnicového oleje, mléko používám polotučné, přímo z lednice a majonéza je vždycky naprosto v pohodě. 🙂

 • Jenda says:

  Přidejte ještě jednu lžičku octu. Chuť je pak lepší.

Komentáře