Okurky kvašáky – tradiční letní osvěžení
aneb, jak jsem nakoupil tak prodávám. No jo no. Léta jsem je nedělal a když jsem se o přípravu pokusil loni a předloni, tak mi stejně jako na podzim zelí všecko shnilo. Rezignovaně jsem tedy letos místo do vlastní paměti nahlédnul do té elektronické webové a našel si tradiční postup. Pro začátek jen poloviční (co kdyby) a bohužel bez listí. Kde ho v Praze narychlo sehnat? A víte co? Podařilo se. Konečně. Do prvního jsem se zakousnul po devíti dnech s takovou vehemencí, že mi šťáva vystříkla rovnou do nosu a já frkal jako kůň. Nicméně dobrota to je 🙂
Recept z webu slovo od slova
Klasický recept na kvašené okurky. Rozpis na sklenici o objemu 3 l:
2 kg větších okurek
2 l vody
60-70 g soli
8 ks višňových listů
8 ks vinných listů
5 ks kuliček pepře
5 ks kuliček nového koření
2 ks bobkových listů
1 ks křenu
2 snítky kopru
1. Do hrnce nalijeme vodu, do které hodíme sůl, bobkový list, nové koření a pepř, necháme projít varem
2. Do třílitrové sklenice skládáme vidličkou propíchané okurky a prokládáme je listy višní, vína, koprem a na kolečka nakrájeným křenem
3. Láhev zalijeme teplým (ne vařícím!) nálevem
4. Skleněnou nádobu zaděláme igelitem a zafixujeme gumičkou
5. Necháme 8-9 dní v teple kvasit
Doporučení:
Jakmile mají kvašáky správnou chuť, zastavíme proces kvašení tak, že je uskladníme v chladnu a temnu.
Poznámka:
Okurky musí býti potopené v nálevu, jinak se vám rozloží (rozblebtnou) a nebudou k jídlu!
Vlastní doporučení
1/ Nevím jestli snad listí či co, ale není to vono. Ne že by nechutnaly. Jsou dobré, nepřesolené jako ty šmejdy z obchodu a neskutečně šťavnaté. Jenže! Přemýšlel jsem jak nejlépe je popsat. Představte si rozdíl mezi vodou perlivou a neperlivou. Naprosto stejné u těch okurek. Prostě jim chybí ta jiskra. Jistá pikantnost kterou bublinková voda dokáže tak osvěžit a doslova vybudit smysly. Tak jsem je znával od dědy, který bohužel dával příliš mnoho česneku.
2/ Ten česnek. Stroužek na sklenici a dost. To tam prostě patří. Je fakt dobrej.
3/ Trpělivost. Romanko! Já první kousek ochutnal až devátý den a jsou jen téměř hotové. Jak uvidíte na obrázku níže v řezu není ještě okurka tak úplně prosáklá nálevem. Asi je příště více propíchám.
4/ Hygiena. Na to pozor. Ani netušíte jak snadno se na povrchu vytvoří plíseň, která pokud jediná okurka čouhá z nálevu se velice rychle rozleze po všech. Tedy čistá sklenice, ruce, okurky natěsnat ať nemají tendenci plavat a zalít dost nad povrch té poslední. Naopak na zákal který se vytvoří moc nehleďte. Patří tam a okurku si před nakousnutím opláchnete.
5/ Můj postup. Při dodržení výše popsaného jsem okurky zalil vlažným nálevem a přikryl potravinářskou fólií. Jen namačkal kolem hrdla a části sklenice a udělal jedinou dirku jehlou. Vlastní kvašení je dost rychlé a poznáte ho snadno. Vytvoří se pěna, která trochu přeteče. Jakmile spadne je vlastně konec. Hotovo. Já sebral zbytky i s lehkou plísní ve formě škraloupu, dolil malinko převařené vody, zavíčkoval a nechal odpočívat. To už si okurky jen klidně nasávají lák do celé struktury a stávají se fajnovými.
6/ Opět trpělivost. Podle dnešní zkoušky bych to viděl na 10 dnů v pokojové teplotě a nejméně 3 v lednici, nebo sklepě.
7/ 25.7.2013 – Dole oprava. 100g soli a 13 dnů v pokojové teplotě.
Proč ten salám společně s kvašáčkem? To je totiž prosím pěkně FUET. Španělská specialita a podle mé chuti nejlepší salám na světě. No a s okurkou je prostě dokonalý. Tak proto 🙂
Fuetu není nikdy dost 🙂
Oprava
80g soli na 2 litry vody
14 dnů v pokojové teplotě a pak lednice
Dvanáctý den už vypadají mnohem lépe a takto ve formě lehkého předkrmu dokonale…
Den čtrnáctý a kvašáčky jsou v plné formě. Perfektní tuhá slupka, dokonalá dužina…
2.8.2014 – letošní kvašáky jsou obzvláště vypečené 😀
Kvašáky, nebo také močáky jak by poznamenala paní redaktorka Romana která mými texty oblažuje čtenáře Chrudimského a ještě snad dalšího deníku, se mně opravdu daří. Takže letošní várka a další rady.
>> Vřele doporučuji dbát na to, aby byly opravdu ponořené. Stejně tak aby byly opravdu nepoškozené na povrchu. Pokud se některý chudáček dostane nad hladinu a je navíc odřený či potlučený, pak tyto části po mnou vřele doporučených 14.dnech kvašení nemilosrdně odstraňte.
>> Skladování – nejlépe v lednici zalité lehce vodou naředěným a přepasírovaným (přes utěrku) nálevem který necháme hodinu odstát a pak opatrně slijeme bez usazeniny na dně. V lednici vydrží až do ledna pokud nejste jako já – tedy nenažranci. Já je krájím podélně napůl. Lépe se naskládají do pixle.
komplet v jednom obrázku – zbytek na FB v albu, hledejte, je to snadné…
Mimochodem, už jste si udělali náš O2 TQ test? Stojí za vyzkoušení. To mi veřte. Já jen smutných 123. Omluvou mi budiž fakt, že jsem radil kamarádovi v průběhu…
Stále váš MDMP






Tak a teď nemohu odolat a přidávám připomínku sám.
Protože se mi se mi krom jiných objevila poznámka na FB od paní Kubesové, musím alespoň nahodit odkaz. To je totiž jak se zdá opravdová znalkyně (šmarjá to je blbý slovo:) No prostě umí.
Takže tady.
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=575909512467515&set=a.170873552971115.41094.170862382972232&type=1&theater¬if_t=photo_comment
Pavle, jsem ráda, že se Ti letos kvašáky povedly.
Je opravdu třeba dbát na hygienu (ty jo, to zní blbě). 🙂
Pořádně omýt okurky, pořádně umýt sklinku a listoví, které přidáváš…
a to množství soli je opravdu těch 100g na 2 litry vody.
Já používám listy černého rybízu od souseda ze zahrady a dávám asi poměrně dost česneku a málo křenu, nebo jen křenové listy, když se mi podaří dojet pro ně ke tchýni.
Nechávám stát v kuchyni klidně i 14 dnů a více…prostě podle toho, až se mi kvašáky zdají být akorát a pak je vrazím do ledničky.
Při letních vedrech je to velmi osvěžující pochoutka a když se při grilovačce přecpeš masem, tak spolehlivě urychlí metabolismus. 🙂
Dobrý den, udělala jsem dnes kvasary podle vašeho receptu. Mate 60-79 g soli. Dala jsem 64. A teď koukám, ze dole mate opravu na 80. Co je tedy správně? Achich! Zkazi se mi to? Udělala jsem 3l a 2l sklenici a teď se bojim, ze je to blbě….
Zdravím Zuzko. Nic není špatně. Více soli = kyselejší výsledek. Navíc můžete jen tak dosypat. Těch 40g na litr je už několikráte ověřené množství. Vy jste dala 32 a to není o moc méně. Takže klid a výdrž. Ne aby ste ujídala dříve 😀
Jestli chcete pro příště, platí tohle na kvašáky ve vodě. Zelenina kvašená bez nálevu, to dáte 5% váhy zeleniny. Například ředkvičky. Maso do láku (brinování), opět 5% na množství vody. Tedy 50g na itr.
Skvělá inspirace je tady: https://www.zkvaseno.cz/
Vynikající kvašáky, mňamky mňam. 80g soli na 2 litry vody, 14 dnů v pokojové teplotě a pak lednice, takhle jsem je dělala. A než jsem je dala do lednice, tak jsem přecedila nálev a opláchlé okurky jím zalila…. DOKONALÉ, letos jich udělám ani nevím kolik, ale více neý vloni. A díky za recept :).