Pečené krůtí ragů na víně a česneku
… s kapustou, brambory, mrkví a rýží. Všecko dokupy rozumí se samo sebou 🙂
Protože říjen a listopad je o dýni a kapustě. To první si rád odpustím. To druhé, kapustu, připravuji letos teprve potřetí a stále z jedné hlávky. Byla už zadělávaná, salát a nyní klasika. Dušená s masem. Jen jsem použil něco méně tradičního. Ovšem opakovaně letos. Krůtí plátek s kostí a kůží. Kdo tady čte, ví.
Mohl jsem vymyslet něco zajímavějšího a sofistikovanějšího. Jenže! Mně šlo o jednoduché jídlo do práce k obědu. Budu totiž v práci 12 hodin denně 3 dny v kuse. Počínaje pátkem. Tedy je asi jasno. Nepojedu li někam něco pojíst v pracovní době, nemám šanci ochutnat dobré jídlo. Pokud si neobjednám dovoz. A to mne příliš nebere. I v tomto případě se totiž potýkám s kvalitou. Původně možná dobré jídlo mi dovezou odkudkoli v Praze, ovšem už řádně zapařené. Klasiku typu kapusta takřka nenajdete a burgery společně s dalšími rádoby minutkami? To se snad sakra jí rovnou od kuchaře k hostu! Ne po dvou hodinách z krabice. Pro mne rozvozy moc nefungují.
Pečené krůtí ragů na víně a česneku
Suroviny
– 500g krůtí plátek
– 3PL smažená cibule
– 1PL rýže
– 150g kapusta
– 150g brambory
– 75g mrkev
– 2ks stroužek česneku
– 1l voda
– 1dl víno bílé
– sůl, pepř, kmín
Postup
Opět tentokrát popis k obrázkům. Předem snad jen několik málo poznámek. Například maso. Klasika je jasná. Z hovězího. A s delším časem. Lze ale použít cokoli, s různě dlouhou dobou přípravy. Obměny jsou asi jasné. Jednoznaznačně bych vypíchnul původní nápad, který padnul jen dík mé zamilovanosti v jednuduché české klasice.
Karí je možnost
Maso restované s dobrou kari pastou a zalité vodou nebo vývarem. Pečené doměkka, doplněné brambory a rýží. Poté nakonec ještě kousky dýně. Jen tak dlouho dopečené, aby zůstala v jídle čitelná, přiznaná. Něco málo nudliček kapusty by se k tomu jednoznačně hodilo. Krásné, barevné a silné v chuti. Pálivé. Jenže já na to opravdu moc nejsem.
Raději tu svou češtinu
1/ Krůtí plátek je jasný. Kost jsem odstranil a nakrájel to na větší kousky. I s tím minimem kůže. Připravil zeleninu a obrázku se slupkama se nedivte. Patří k přípravě. No a rozehřál jsem svůj oblíbený litiňák…
2/ Maso orestujeme na tuku do sucha. Tedy až se odpaří veškerá tekutina. Je to lepší do výsledku dík lehkému připečení. Vlastně není od věci to ještě na 10 minut šoupnout bez poklice do trouby. Pak zalijeme vínem, znovu vyrestujeme, přidáme cibuli, česnek a já tentokrát lžíci Vellenky a Zelenky od Davídka…
3/ Promícháme, přidáme koření, zbylou kost (kurňa hlavně ji nevyhazujte když je tak osamocená), zalijeme vroucí vodou a pod poklicí šoupneme do trouby na 40 minut / 170°C. Mimochodem, přidat malou hovězí morkovou kost, tomu říkám žrádlo! A připravíme si zeleninu…
4/ Ten základ po 40. minutách je v jedné věci geniální. Maso! Dále už bude jen měknout a lehce vysychat. To primární a ihned k rýži například je naprosto skvělé. Šťavnaté. Každopádně ale přidáme zeleninu a na dalších 15 minut vrátíme i s poklicí do trouby…
5/ A závěr prosím. Promícháme, vsypeme lžíci kvalitní rýže (parbolku si nechte na jindy) a dochutíme druhým stroužkem česneku. Znovu promícháme a vrátíme naposled do trouby. Na hodinu. Ale jen 5 minut už necháme zapnutou. Pak odpočinek a vůbec si toho nevšímejte…
Já to popravdě až druhý den ráno přendal do plastu na cestu. Jednoduché a do práce skvělé. Stále častěji si něco podobného nosím v jedné nádobě na 2-3 dny. Když to člověk nepřežene s vychucením, nevadí, tedy alespoň mně, jíst to několikrát po sobě. A když je s kým, podělím se.
Tuž tak. Celkem nuda. Čemu já to sem cpu, to nevím? MDMP





