Pečená krůtí křídla s cibulovou omáčkou
Následek. Jinak to popsat nemohu. Po minulém debaklu s hovězím jsem prostě chtěl tu silnou omáčku znovu. Nakonec ale změna. Podařila se a to tak, že jsem zamýšlené dochucení pálivou ruskou hořčicí vynechal. No a celý následující popis je právě o té skvělé, silné a chuťově ohromně výrazné cibulové omáčce, která k jakémukoliv masu pasuje naprosto dokonale. A taky je to o návratu v čase. Už dávno tento způsob přípravy nepoužívám. Byly ale časy, kdy jsem v restauraci měl vždy k dispozici litr nebo dva. A k různým masům se opravdu hodila. Pravidla jsou opravdu jednoduchá: ano, je to vlastně UHO, ale z poctivých surovin a tedy kvalitní. Ale co vám budu povídat. Vyzkoušejte následující postup a ujistěte se, že netřeba nutně připravovat dokonalý fond a strávit tím 24 hodin. Ta lžíce mouky nikoho nezabije a…
Hurá do toho 🙂
Krůtí křídla
>> Ne poprvé je tady popisuju, poprvé si ale musím postěžovat. Nedávno vyzkoušená marinovaná křídla z krůty byla tak chutná, že se teď nějak nemůžu smířit s tou nudou. Ano, jsou jaksi chuťově nudná bez té spousty soli ve struktuře masa.
Vařené brambory a hořčicová majonéza
>> Brambory jsou prostě brambory. Co o nich zase povídat? Tyhle jsou dostatečně kvalitní na to, abych je byl ochoten jíst neupravené, pouze vařené. Světe div se, červené (barvou slupky, ne značením) v igelitu z Albertu. Majonéza tradičně MM, vychucená pouze nově objevenou domácí ruskou hořčicí. To namísto té omáčky.
Cibulová omáčka
>> Ten postup je tak snadný, že se až nechce věřit v nějakou kvalitu. Přesto ale je ta omáčka při své jednoduchosti opravdu dost chutná a nebál bych se jí podlít na talíři hovězí steak.
– 150g cibule
– 1PL sádlo
– 1PL mouka
– 400ml vývar
– 150ml výpek
– 100ml víno
– Sůl a pepř
– Kmín, list, pepř
>> Nejdříve na sádle orestujeme pomalu a do hněda drobně krájenou cibuli. Pomůžeme si občasným podlitím půldeckou vody a nenecháme spálit. Opravdu i jen špetka černé cibule udělá výsledek natolik hořký, že se to nedá jíst.
>> Zasypeme lžicí hladké mouky, ještě orestujeme a zalijeme vínem. Dle momentální chuti. Já tentokráte použil sušší červené (jen proto, že ho bylo v lahvi více než v té druhé s bílým). Necháme prudce zpěnit a zalijeme studeným vývarem. Přivedeme k varu, přidáme po špetce koření a za občasného míchání necháme vařit na středním hořáku úplně ztlumeném.
>> Velmi pozvolna redukujeme klidně rovnou na pánvi. Stačí když bude tekutina jen lehce probublávat. Nakonec vlijeme ještě vodou naředěný výpek jako já z křídel a dále redukujeme. Výsledkem jsou asi 3 deci omáčky kterou přecedíme hustým sítkem.
>> Nebo zredukované na polovinu původního množství odstavíme, procedíme a zahustíme oříškem studeného másla. Každopádně výsledná chuť je závislá na kvalitě a druhu vývaru, na použití nebo ne výpeku, na typu vína. Ničemu neuškodí hned po zalití přidaný stroužek utřeného česneku, s cibulí orestovaná lžíce protlaku z rajčat.
>> A ještě něco. Nezapomeňte, že netřeba takto připravovat omáčku jen k masu. Můžete kus mletého, vepřového či kuřecího připravit po opečení rovnou v ní. Jde jen o výsledek. Občas bych to klidně udělal, ale tentokrát jsem chtěl to čisté pečené krůtí.
myslím, že se podařilo jak v chuti, tak i na obrázku s pozadím z bramborového pohoří…
omáčka šla postupně od až po…
Pečená krůtí křídla s cibulovou omáčkou
Tady a tentokráte jde hlavně o tu jednoduše a snadno připravitelnou omáčku z několika málo surovin. Jemnou i výraznou v chuti a hlavně pro každého. Neumíte dokonalost z fondu ke steaku? Klidně použijte tuto. Není ničím proti ničemu a opravdu moc chutná…
MDMP





