Poctivý kuřecí vývar – fotoreport
Poctivý kuřecí vývar a bujón jsem tady popsal už mnohokrát. A stejně tak ten hovězí. Dnes tedy jen fotoreport z přípravy dalšího hrnce horké, voňavé a všestranně využitelné lahůdky, suroviny na další vaření a bezesporu v těchto chladných dnes skvělé náhrady za léky proti nachlazení. To přeci věděly už naše prababičky. Že totiž šálek vývaru či bujónu chcete li, je nad všechny lékaře a jejich pilulky.
No a co se týče toho využití v kuchyni jako základní suroviny pro spoustu dalších jídel? Já se bez něj už neobejdu. Takže takovýto desetilitrový hrnec základu a ve výsledku přibližně šest litrů silného vývaru připravuji průběžně dle potřeby, ale nejméně jednou za 14 dnů.
1/ založení vývaru – dobře omyté kostry a zbytky kuřete z domácí přípravy nasypeme do studené vody, přidáme zeleninu dle možností a volby…
2/ přivedeme k varu – nepříliš prudce, ideální je střední plamen naplno pokud je hrnec velký (10 litrů), tvoří se pěna…
3/ sbíráme pěnu – opravdu poctivě a s částí tuku, čím více těch sražených bílkovin a zbytků necháme v hrnci, tím více se výsledný produkt zakalí…
4/ většina pěny je pryč – to ale neznamená konec, ještě chvíli čekáme a odebíráme…
5/ dáme tomu chuť – v tuto chvíli přidáme půl lžíce soli a nové koření, celý pepř, bobkový list, to pro začátek…
6/ po půl hodině – zkontrolujeme, odebereme poslední pěnu a podle vlastních potřeb přidáme něco..??..svou tajnou ingredienci, klidně kostku, je to vaše polévka…
7/ po jedné hodině – to už je jen kontrola, já ale často v tuto chvíli začínám vařit s použitím prvního lehkého vývaru, není to ale ono…
8/ po šesti hodinách – tak to už je o něčem jiném, vařit se s tím dá skvěle, ale pokud chcete parádní polévku z čistého vývaru, je nejlepší jej vycedit a nechat v lednici zchladnout do druhého dne, poté odstaranit veškerý ztuhlý tuk…
9/ v talíři – protože jak vidíte není to až tak čistý a krásný produkt, toto navíc je vývar ze dna hrnce a tedy nejvíce zakalený, z toho vyplývá, že cedit je nejlepší sléváním bez zbytečného míchání a odshora…
10/ chcete parádičku – takto opečený kus hovězího a strouhané zeleniny vložte druhý den do teplého vývaru a pomalu vařte až do změknutí masa, výsledný bujón je dokonalý a polévky z něj…
pak už snadno připravíte parádní bujón s masem a restovanou zeleninou…
nebo polévu s masem a vajíčkem – tu já miluju nade všecky…
no a když budete servírovat v nádherné keramice od Kočků, bude to jako u babičky, dokonalé…
Proti nudě
Slušně a brakbeatově pojatý trance mixík známých hitovek napříč světem a historií elektronické hudby posledních řekněme desíti let…
MDMP
Opět musím vysmeknout hlubokou poklonu! Je vidět, že rád vaříte i jíte a do vaření dáváte srdce! Vaše stránky jsou pro mě obrovskou inspirací a patří k mým nejoblíbenějším food blogům,
Vše vysvětlujete naprosto srozumitelně a na nic si nehrajete. Ještě jednou DÍKY a přeji hodně zdaru!!!
Dobrý den.
Mohu jen poděkovat za takovou chválu.
Ano, je to až jistá posedlost. A za můj styl vysvětlování může má bývalá nadřízená.
Požádala jednou o recept na už nevím co a vyjádřila se dost jasně: „napiš to tak, aby pochopil každý“. A tak jsem u takové jednoduchosti zůstal.
Děkuji a přeji příjemné počtení. Pavel.
Dobry den,
pridavam se k prvnimu komentari.
Jsem moc rada, ze strankam venujete cas, i pro me jsou velkym obohacenim.
Nektere pokrmy pripravuji jinym zpusobem, nektere Vami pouzivane suroviny nejim,
ale jsem vdecna za kazdou radu, informaci, upozorneni na veci, ktere funguji ci nefunguji,
Jako napriklad jatra z mlade jalovicky:-).
Dekuji i za ruzne tipy,
napriklad na susenou zeleninu z Lidl,
bez Vasi informace bych po ni nepatrala.
Moc me potesil i prispevek o gruzinskemu charcu,
verim, ze nekoho oslovil, nebot je to delikatesa.
A co se tyka me srdecni zalezitosti vyvaru,
uvedomila jsem si, jak neustale „troskarim“
a vsechen ho vzdy snim a nezbyva mi pak na vareni.
Myslim, ze 10 l hrnec bude tak akorat:-).
Taktez preji hodne zdaru a inspirace!
Dobrý den.
Tak za toto vyznání mohu jen a pouze poděkovat. Nic smysluplnějšího mne nenapadá. Jsem opravdu rád, že někoho takto inspiruji.
Co se vývaru týče, je to přesně jak píšete. Přestat troškařit. Není nijak zvláště drahý a pokud jej máte ráda tak jako já, těch 6 výsledných litrů jednou za 14 dnů je skvělý příspěvek do kuchyně i bříška.
Ještě jednou děkuji, Pavel Míček