Raspberry Pi 2: HTPC za 1039,- Kč!
Letos, myslím si, bylo už jídla dost. Možná ještě stihnu přidat jedno fajnové pečené hovězí z doma a ve vakuu odleželé kližky. Vlastně to mám připravené, jen nevím co dřív. Každopádně ale stačilo. Tentokrát, protože nemám kam přidat článek o zajímavůstce kterou mne oblažil ježíšek, máte to tady a je na vás, jak si přeberete souvislosti (a mé závislosti).
Je to vlastně jen o nadšení. Chromecast 2 mne dost silně zklamal. Nemluvě o faktu, že jsem jej přeplatil o 2-3 stovky. Jen aby byl doma ihned. Tedy když započal jeho prodej v ČR. Je to zajímavá komponenta k Smart TV v kombinaci se smartphonem, ale naprosto nedokonalé zařízení pro mou potřebu. Totiž multimediální přehrávač za co možná nejnižší cenu. Popravdě? Nevrátil jsem jej jako nevyhovující prodejci jen proto, že očekávám další vývoj. Ten ale zatím není právě překotný. Takže Raspberry Pi 2.
Raspberry Pi 2
Celé to započali v UK léta páně 2012. Už tehdy mne, dík nedokonalosti moderních TV zařízení zaujalo malinkaté PC rozšiřující možnosti kdejakého klasického televizoru povýšením na takzvaný Smart TV. Ne že bych toto už neměl v metrové TV Samsung. A ne že bych nebyl spokojen se základními možnostmi. Jenomže to základní já moc neberu. Chci věci funkční tak, jak si sám vyberu. A tady je ten paradox, který mne nutí neustále zkoušet nové a jinak fungující zařízení, technologie, operační systémy…
Takže, máte li chuť na nějaké zajímavosti ze světa mých PC, nahlédněte o několik záložek vedle na Raspberry Pi 2…
MDPM, nejen kuchař. Stále i nadšenec pro počítačové technologie…

Doporučuji tam nahodit OpenELEC http://openelec.tv/get-openelec Jako multimediální centrum to nemá chybu. Rozšíření Befun pak otevře cestu k tisícům filmů a seriálů v kvalitě HD.
Ale to je fofr. Já k těm informacím postupně dojdu. OpenElec jsem zvolil po pokusech s Raspbianem. BeFun..??.. To se uvidí. Vládnu velmi špatnou angličtinou a nevím jistě jak bude fungovat stahování titulků.
Befun http://www.befun.cz je český server, který streamuje filmy přímo do vašeho OpenELEC HTPC a je to legální. Pustíte si prostě film z netu, obvykle v češtině, často v HD.Doplněk stáhnete zde: https://github.com/lzoubek/xbmc-doplnky
Já teda provozuju OpenELEC na výkonnějším HTPC než je Raspberry, ale neměl by být myslím problém ani na té malině. KODI (dřív XBMC) je výborný systém na filmy, seriály, hudbu, s tv tunerem i na přehrávání a záznam TV.Dá se to nádherně místo dálkového ovladače ovládat mobilem přes wifi – pro android aplikace yatse, nebo xbmc.
Pokud byste cokoliv potřeboval, napište přes mail.
No vy to berete hopem.
Já k tomu všemu postupně dojdu tady vedle: http://www.moje-dobroty.cz/raspberry-pi-2/
Pro začátek: KODI používám několik let, mám vyzkoušené ovládání z Androidu a nyní i z originálu pro TV dík CEC(Consumer Electronics Control).
Co se legálnosti BeFun týče, není to tak jednoznačné. Spíše dost na hraně. Každopádně pro mne spíše možnost navíc. Beru seriály v originále a co možná nejvyšší kvalitě. Spouštím z vlastního serveru dík Serviio na velkém HTPC.
Ale! Co se mi nikdy nepodařilo, to je zprovoznění KODI jako přehráče TV z USB modulu – tuneru. Tak tady bych radu s návodem uvítal.
Systém pod kterým to jede (OpenELEC, nějaký linux třeba raspbian, nebo windows apod.) musí podporovat daný USB tuner. Pokud ho nepodporuje, tak se dá driver zkusit pohledat na netu a stáhnout v případě systému založenému na linuxu, což je i openelec do složky /lib/firmware měl by to být soubor s příponou .fw popřípadě .lib, pokud to jede pod windows, tak klasická instalace driveru, OS X neznám, ale vy to určitě budete vědět.
Dál je třeba nainstalovat do Kodi nějaký TV frontend např. MythTV PVR – je to klasický doplněk. Asi bych napřed začal druhým krokem a zkusil jestli MythTV funguje na nějakém streamovém vysílání live TV na internetu a pak teprve zkusil rozchodit USB tuner. Pokud ovšem USB tuner nemá podporu v systému a nejdou sehnat drivery, tak je nutno koupit takový, který to podporuje. Ale jsou o tom rozsáhlé diskuze na fóru OpenElec http://openelec.tv/forum/71-pvr-live-tv dá se to v pohodě i pomocí google translatoru, taky zrovna angličtinou nevládnu.
OK, když to tedy zkrátím:
pokud nevidím v nastavení povoleného MythTV PVR doplňku nějakou backend ethernetovou adresu, USB tuneru nesvítí kontrolka (což vždy znamená, že nekomunikuje se systémem), nedostanu se dál. No a teď ta podpora v systému. Pro OS X a můj AVer Hybrid Volar M přestali vydávat ovladače. Navíc jak popsáno výše, i tak nemusí být toto podporované zařízení v KODI? Tedy funguje li normálně ve Windows, i tam v KODI opět nemusí?
Myslím, že můžete v OS X jet i na starých driverech. Ale pokud windows tuner vidí a nejede v KODI, který je nad windows, bude problém spíš v MythTV. Zkusil bych jiný frontend místo MythTV.
Samozřejmě že něco může fungovat pod windows, ale ne pod openelec OS X a naopak.Pro to KODI bych zkusil sehnat linuxový driver, mělo by to fungovat.
Asi jsem to napoprvé nepochopil. Windows tedy USB tuner vidí, ale KODI ne? Pokud to tak je, zkusil bych něco jiného než MythTV – těch frontendů na TV je víc.
Maximálně upřímně!
Mnohokráte jsem zkoušel a až nyní se dopracoval k výsledku. Nikdy jsem totiž nepochopil základ a nenainstaloval nějaký ten řekněme frontend přímo do windows. Mám li to posat lidsky, nenapadlo mne nainstalovat něco, co podporuje další funkčnost v KODI. Nyní už mám a podařilo se. Dík.
Ve Win jsem zprovoznil, dík vaší radě, NextPVR. Poměrně ubohý prográmek který je ale zadarmo a funguje. V mém velkém domácím PC. Perfektně na své možnosti. Ovládání je strašné a nepřínosné, takže zůstávám u původního směšného originálu pro Aver. Mně ale šlo o zprovoznění na OS X. Tam, jak jsem z odkazů pochopil funguje jen MythTV a Elgato s Eye TV. Nebo Jen ten soft s podporovanými USB tunery. No a já jej už nemám. Dík původnímu výběru, který nikdy do OS X nešel naplno. A nestal se podporovaným.
Prostě a jednoduše. Pokud si za nesmyslené peníze nekoupím novinku, nemám šanci!