Hledat
Počasí
Počasí Praha 10 - Slunečno.cz
Nejnovější seriály
Hodnocení na SerialZone.cz
Řekli o jídle…

- "Objev nového jídla znamená pro člověka mnohdy více, než objev nové hvězdy"
Savarin

- "Gurmán, který myslí na kalorie, je jako prostitutka, která se dívá na hodinky"
James Beard

- "Největším nepřítelem českého kuchaře je jeho fantazie"
Zdeňek Pohlreich

Rubriky
Archivy
TOPlist
TOPlist
QR Code

QR Code

Anketa
Radar

Raspberry Pi 2: kompletní MMC za pár kaček

Raspberry Pi domaPo vánočním odzkoušení a nyní už třítýdenním plném provozu bych rád popsal své zkušenosti s malou a lacinou hračkou, která vám v domácnosti udělá velkou službu. V mém případě jako multimediální centrum. Dále prosím MMC.

Co, jak a proč jsem už popsal tady. To další je spíše otázkou. Kompletní základní popis dle mých potřeb a poznatků je popsán na stránce kousek vpravo v základní nabídce těchto stránek. Raspberry Pi 2. Dále už je to jen o vás. Koho to zaujalo, může pravidelně dostávat informace v dalších krátkých článcích jako je tento. Každopádně bych uvítal diskuze pod každým z nich. Protože jen tak si předáme maximum informací. To evidentně pochopil můj pravidelný čtenář Martas38, za což mu velmi děkuji a těším se na další komunikaci.

 

KODI

To není heslo vážení. To je MMC které mne zajímá už dost dlouho. Nerad musím poznamenat, že kdyby si všichni ti samozvaní velmistři v oblasti počítačů a médií povšimli tohoto projektu z pohledu uživatele a namísto velkohubých snůšek mouder poskytli mu prostor k vývoji a distribuci do vlastních, často nepochopitelných MMC systémů, bylo by na světě prostě a jednoduše lépe! Jednoduché srovnání vidím asi takto.

 

Samsung

Vynikající produkce kde čeho a v tomto případě televizorů. Mají jakési Smart TV a v tom několik projektů podporovaných. Stačí si z nabídky Smart nainstalovat některý ze systémů a můžete sledovat, prd! Popravdě je to vše natolik složité, že znám osobně jen málo lidí, kteří se pustili do užívání. Mluvím o běžných domácnostech. Konkrétní budiž má sestřenka. Když se konečně i při vší své vytíženosti, vzdělání a zkušenostech rozhodla pořídit domů opravdu „pořádný televizor“, o dvě třídy vyšší verzi než mám já, musel jsem celý proces zprovoznění absolvovat také já! Ne že bych se tím chtěl nějak vytahovat. Tady jde spíše o ten jednoduchý fakt, že normální uživatel si musí ve svém, už tak malinkatém, rozsahu volného času vytříbit poměrně dlouhé hodiny na základní nastavení takové blbiny, jako je domácí televize. A to prosím jen základu. Tedy s připojením ke „společné anténě“, případně Set Top Boxu (STB). Sestřenka je natolik inteligentní, že i to druhé zvládla nejen bez obtíží, ale i s pořízením STB karty namísto té standartní a dost směšné pixle. Přesto jsem ale u kompletace byl já a koukali jsme na to oba jak telata.

 

Raspberry Pi 2

A tady přichází vysvobození. Raspberry s KODI nastaví i dítě a to klidně bez návodu. Přesněji řečeno s ním, ale minimalistickým. Vypadal by asi takto:

 

1/ Rozbalte to, odložte někam obaly.

2/ Složte to dohromady. Nacvakněte základní desku na dno krabičky a tu uzavřete víčkem.

3/ Připojte HDMI do televizoru, RJ45 do do routeru, vložte paměťovou kartu a celé to zapojte do napájení.

4/ Sledujte monitor a pomocí připojené myši vyberte požadovanou instalaci systému.

Sledujte průběh a začněte si užívat.

 

Co dodat? Vyberete si raději něco, co prostě funguje, nebo chcete nastavovat nesmyslné šaškárny od Samsungu, Panasonicu, Sony a dalších? Všechno plné registrací, nesmyslných požadavků a bohužel, co je nejhorší, často takové náročnosti na hardware, že výsledek prostě nemaká. Chcete mou vizi?

 

Představte si standartní televizor. Má porty pro USB, HDMI, RJ45, Scart, Jack, Koaxiál, kartu namísto STB. To víme všichni. No a co tak port připravený pro Raspberry. Pouze nacvaknout, aby se stalo součástí systému televize a nastavit pomocí běžného ovladače. Jako cokoli jiného. Kde že je problém? To by ti tajtrlíci museli chtít. Já například s nimi skončil. Starší bedna, rozšiřujíci zařízení za pár kaček a ušetřil jsem nervy i nemalou částku za nový typ.

 

A ještě jeden zásadní postřeh po vyzkoušení v opravdu plném provozu. Nedokážu to přesně posoudit a zdůvodnit, ale obraz je výrazně horší než přehrávání ze zdroje rovnou v televizi a to včetně vestavěného přehrávače. I ten jsem musel nějak nastavit. Ovšem z Raspberry to znamenalo zvolit v nastavení TV jiný než můj obvyklý režim obrazu. Poté jas, kontrast, ostrost. Musím přiznat, že oproti přehrávání přímo v PC nebo dokonce mém NTB MacBook Pro s Retina displejem a opět KODI, je rozdíl doslova drastický. Ať už přímo ze zdroje, nebo po síti.

 

K tomu možná ještě něco málo srovnání

>> A jako základ přehrávání po síti, kdy zdrojem je můj PC se serverem Serviio. Přímo v PC na monitoru s Full HD je obraz výborný.

>> V tabletu s QHD displejem vynikající, stejně jako v NTB s UHD Retina. V TV s Full HD už je to hořší než stejný displej na PC.

>> No a v TV s Full HD přes Raspberry s OpenElec – KODI bohužel nejhorší. To jsem tedy po asi půlhodině testování docela srovnal nastavením možností televizoru. Ovšem je to jen softwareové nastavení a oproti základu v luxusním NTB nic moc.

 

Celé je to podle mne pouze o kvalitě procesoru v Raspberry a jeho grafického rozhraní. O displeji Retina je zbytečné polemizovat. Dokonalost sama. Tedy i UHD na televizoru by bylo přínosem. Ovšem ta cena..??..

 

raspberry-pi-2-sd-card-100569129-orig

 

Pokud jste dočetli až sem, máte zaděláno na zajímavou a lacinou multimediální domácnost. Kdo se diví, proč tady probírám toto téma, nechť s tím klidně přestane. Nebude to časté.

 

MDMP

 

Sdílejte...
Summary
product image
Aggregate Rating
5 based on 1 votes
Brand Name
Raspberry Pi 2
Product Name
Raspberry Pi 2
Price
CZK 1039,-
Product Availability
Available in Stock

2 Responses to “Raspberry Pi 2: kompletní MMC za pár kaček”

 • Martas38 says:

  Dobrý den! Ta kvalita obrazu u raspberry mě mrzí, ale to je skutečně asi dáno hardware konfigurací maliny a nepůjde s tím nic dělat.Výkonem procesoru to nebude, spíš bych řekl, že obvody u HDMI výstupu.V OpenELEC chyba myslím nebude, tyhle problémy neznám.Leze z toho skutečně rozlišení 1080p? Ale asi ano.
  Jak pokračuje boj s PVR?

  • Moje Dobroty says:

   Dá se říci, že nastavením možností obrazu na TV jsem eliminoval co se dalo. Perla to není, ale to ani nemohu očekávat za ty peníze.
   PVR je velké zklamání. Nakonec jsem jako backend a v kombinaci se svým Aver tunerem použil NextPVR. V PC to funguje, ale jak jsem zjistil, rozhraní jak Next, tak Kodi je pro přehrávání TV špatně ovladatelné a tedy nepřínosné.
   Bohužel, to hlavní, zprovoznění pod OS X nevyšlo. Použitelný je totiž pouze MythTV. A jeho nastavení včetně MySQL databáze naprosto příšerné. To není pro normální využití.
   Takže konec a mážná časem ElgatoTV.

Komentáře