Raspberry Pi 2: HTPC za 1039,- Kč!

 

Raspberry Pi 2

Celé to započali v UK léta páně 2012. Už tehdy mne, dík nedokonalosti moderních TV zařízení zaujalo malinkaté PC rozšiřující možnosti kdejakého klasického televizoru povýšením na takzvaný Smart TV. Ne že bych toto už neměl v metrové TV Samsung. A ne že bych nebyl spokojen se základními možnostmi. Jenomže to základní já moc neberu. Chci věci funkční tak, jak si sám vyberu. A tady je ten paradox, který mne nutí neustále zkoušet nové a jinak fungující zařízení, technologie, operační systémy…

 

Co to vlastně je?

Raspberry Pi je z mého pohledu, tedy běžného uživatele, zaměstnance v oblasti IT, ale ne profesionála na úrovni geeka, jeden z nejzajímavějších projektů vývoje a výroby PC pro kohokoliv. Pro LIDI. Bez nutných znalostí stavby a kontroly funkčnosti počítače a operačního systému. Prozatím ještě ne úplně dokonalý, ovšem po třech letech vývoje jednoznačně použitelný nezkušenými. Jak už mnozí rádi naznačují, jedná se o počítač, který je ideálním startem do světa technologií pro děti i důchodce. Nejen dík poměrně jednoduché kompletaci, instalaci a použití. Ale hlavně cenově. Za peníz s hodnotou okolo 1600,- Kč totiž získáte hotový produkt připojitelný k jakékoliv televizi vybavené pouze portem HDMI. A to má dnes každá.

 

Smart TV

Můj téměř základní a dnes už postarší televizor Samsung UE37ES5500W je snadno zařaditelný do rodinky takzvaných Smart TV. Ty dané funkce má, také metrovou úhlopříčku, je full HD a disponuje dostatkem portů. Umí, a to primárně očekávám, zobrazit video z připojeného hard discu, flashky a hlavně ze síťového rozhraní. V mém případu ze stolního počítače vybaveného softwarem Serviio. Neměl bych tedy k celkové funkčnosti téměř žádné výhrady. Kdyby!

 

Pohled uživatele

Kdybych nebyl krátkozraký (v pravém slova smyslu) a „vychcaný na jemné detajly“! Nejspíše bych se pak o toto nikdy nezajímal. Totiž, že nejpitomější vlastností multimediálního přehrávače v TV Samsung (a všech jemu podobných bez rozdílu v ceně) je nastavení titulků. Ať už si připojíte server, nebo jen flashku, vždy se dostanete k jedinému. Maximálně tři velikosti písma titulků, žádný výběr barvy a tvaru písma. Prostě konec a tečka. Já v té věci oslovil Samsung ČR i borce, kteří nabourávají systémy. Výsledek byl ovšem tristní. Z primáru mi přišla odpověď vpravdě směšná. Totiž titulky jsou prý ve světě natolik málo žádané, že pro obzvláště ty české se jim nevyplatí jakýkoliv vývoj či podpora. Tolik Samsung ČR. Od borců to bylo lepší, ale složité. I pro mne. Pro běžného uživatele nepřijatelné. Nebo si snad umíte představit, že nabouráte podle textového návodu firmware televize? Pochybuji. Ani já to nevyzkoušel.

 

Extení zařízení

V tomto kontextu jsem vyzkoušel téměř vše – běžný DVD přehrávač, mutlimediální přehrávač se systémem, PC nebo NTB. Krom špičkového multimedíálního zařízení a NASu s HDMI rozhraním. To druhé, tedy NAS považuji za úplně nejzajímavější možnost. Ovšem cena, ta je takřka mimo rozumnou úvahu. Každopádně, z NASu připojeného dík HDMI a na něm spuštěného KODI, by šlo vše jednoznačně nejlépe. Další popis by byl dost složitý, takže přejdu konečně k rozhraní OpenElec na Raspberry Pi.

 

Rasperry PI 2

V první řadě doporučím dvě veci. Čtěte, čtěte, čtěte. Stejně jako já a ne tak jako já. Nedával jsem totiž pozor a svěřil svou televizi tomu prvním, zatímco až druhé je to správné. Že nerozumíte? Tak jinak, konkrétně.

 

Raspbian

Velká chyba, chcete li opravdu pouze multimediání rozhraní založeném na XBMC, dnes KODI. A to je každopádně ten nejlepší multimediální přehrávač, rozhraní, prostředí, jaké si můžete pro běžné užití i nastavení představit. Linuxový operační systém Raspbian je ovšem pro toto naprosto nevhodný. Já si jej, takříkajíc omylem vyzkoušel maximálně. A jednodše řečeno, jako multimediální řešení je k ničemu. Ano, jako operační systém pro základní využití toho levného počítače pro kancelář a internet ideál.

 

OpenElec

Tady a jedině tady se neztratíte, když už KODI znáte. A když ne, pak stejně tak. Je jednoduchý v nastavení. Návodů je spousta a já nyní několik z nich nahodím. Níže v odkazech. Každopádně, po instalaci je to parádně použitený systém, který mne hodně překvapil. Přestože KODI (původně XBMC) už několik let znám, zaskočilo a překvapilo mne, že je do něj zahrnuto i nastavení OpenElec, tedy systému jako takového. A snad jediné co mi schází oproti variantě z Raspbianu, je chybějící nastavení skoků ve videu. Výběr po 10 vteřinách až po hodiny. To mne vážně trápí už léta ve všech variantách – Windows, OS X.

 

Raspberry Pi 2 s OpenElec a rozhraním KODI

Jak už jsem napsal, znám to tři roky a od samého začátku vývoje chci. Nedávno, po přečtení základní recenze a popisu tady a tady, došlo mi že nastal čas. Po prvních 24. hodinách doma s tou hračkou vím, že vážně dobrá volba. Ale od začátku. Pročetl jsem, podíval se na nabídky a jednoznačně vybral obchod RPiShop.cz. Opravdu skvělá volba. Jeden den, chvíli po poledni objednávka, okolo půl páté odpoledne potvrzení o předání poště a druhý den dopoledne doručení domů. Asi nejlepší nákup za poslední rok.

 

>> Výběr – chtěl jsem něco kompletního a tak vybral sadu. Ano, lze použít nějakou tu paměťovou kartu kterou už doma máte, ale já si vybral doporučenou. Ano, lze použít nějaký napájecí zdroj od telefonu, a doma se mi jich válí nespočet. Ale opět, doporučený beru raději. No a case. Tedy krabička. Opravdu nepotřebuji nahatou základní destičku povalující se někde za televizí. Na to jsem až příliš cimprlich. Takže sada. S poštovným za 1598 peněz.

>> Zapojení – to je téměř škoda popisovat. Prostě jen složíte vše do pixle, vložíte předinstalovanou kartu, připojíte k monitoru nebo televizi pomocí HDMI (ten kabel jediný jsem měl doma navíc), k síti a teprve poté zapojíte napájení. Hotovo. Nabídka s následnou instalací OS najede sama i na právě používané (zapnuté) televizi a musím říct, stejně jako ti ostatní přede mnou, že něco tak snadného, přehledného jsem ještě neviděl. O dalším postupu nemluvě. Ale..!!..

>> Výběr systému – nedával jsem při pročítání návodů dostatečně pozor. Takže jako první OS jsem nainstaloval Raspbian. Nic proti tomu. Chcete li pokračovat se systémem primárně použitelným jako běžný domácí počítač. Mimochodem, dík ceně a možnostem naprosto dokonalý pro děti jako start do světa technologií, nebo starší lidi pro jednoduché využití jako jsou internet obecně, FaceBook, E-mail, oblíbený Skype. Ale já chci MMC.

>> Multimediální centrum – jasný výběr alespoň pro poprvé je OpenElec. A musím přiznat, že po hodinách vztekání u Raspbianu, krátkém spánku a náhlém prozření okolo čtvrté ráno, jsem během hodinky měl hotovo, připraveno, vyzkoušeno. Tak jak jsem si původně přál. KODI, dřívě XBMC je v této verzi naprosto perfektní v základním použití a téměž dokonalé při přehrávání filmů. Pro začátečníka vpravdě nemá chybu. Takže dospat a…

>> Nastavení – nebudu se nyní pouštět do podrobností jež by vydaly na další kompletní článek. Navíc stačí pohledat, na webu je jich dost. Každopádně znáte li alespoň minimum z možností HTPC, tedy počítače ideálního jako základ pro domácnost a média (hudba – filmy), nebudete mít problém s použitím. Například dálkové ovládání. Zdarma existuje oficiální aplikace Kore pro dotyková zařízení na androidu. Ovšem pokud máte televizor dostatečně moderní, s podporou CEC, pak využijete v pohodě originální ovladač.

>> Použití – MMC (Multi Mediální Centrum) KODI je opravdu hotové a připravené pro každého. Krom toho že umí zobrazovat z internetu a hlavně domácí sítě téměř cokoliv, nechá se použít dík pluginům na takové pitominky, jako je kompletní nabídka a předpověď počasí, prohlížení fotografií uložených na kdečem v domácnosti s připojením k síti, nebo ze sítě jako takové (internetu). To ale druhotně. To nejlepší co zvládne s přehledem, je právě ve videu. Připojte v domácí síti, nebo přímo k Raspberry Pi flashku s obsahem, a až do kvality 1080p, H264, DTS, MKV půjde vše jak po drátkách. Doslova.

>> Příklad – Já mám doma jako základ poměrně slabé starší PC na Intelu Pentium, 4GB RAM, základní HD grafika Sapphire HD 5450. Nainstalovaný server Serviio. Nejraději bych to připojil k TV HDMI kabelem a měl vystaráno. Jenže! Nemám port navíc. Nechci tahat kabel po pokoji. Nespustím to jednoznačně jako MMC. Vždy budu něco nastavovat před použitím. Takže jedu po síti. WiFi. A od chvíle kdy jsem si pořídil opravdu skvělý router Cisco – Linksys EA6300, dvoupásmový, nemám potíže s přehráváním. Naprosto a bez diskuzí i v možnostech té Smart TV Samsung. Proč tedy Raspberry Pi? No protože samostaný kousek a stále v síti. Jenže na RJ45. Dalo by se říci chyba! Naštěstí je hned vedle TV router, takže ten metrový kabel neberu jako problémový. Spíše naopak a to i přes fakt, že jede pouze na 100 Mbitu!!! Je to tak. Gigový ethernet Oi nemá a, světe div se, ničemu to nevadí.

>> Negativa – samozřejmě že jsou. Nemá WiFi v základu. To by mi nevadilo. Vlastně nevadí vůbec. Nemá vypínač. To vadí všem a vůbec se nedivím. Trochu pitomé. Nelze vypnout jinak než ze systému. A to se vám nikdy nechce. Nevadí ani to, že při své takřka nulové spotřebě sežere asi ta za sto kaček elektriky ročně, ale při stálém zapnutí na pozadí televize a připojené klávesnici s myškou, se téměř neustále dopracováváte k nepříjemnému výsledku. Omylem na to sáhnete a při dalším použití se nestačíte divit kde právě jste (narozdíl od posledního sledování a ukončení). Nemluvě o faktu, že sama myška dokáže i při jemném pohybu zapnout televizor! A to mne dostalo snad nejvíce. Odpojil jsem je, páč stejně použiji minimálně.

 

Závěrem

Koupit a zkoušet? Nebo si vybrat něco hotového? U mne jasná jednička. To zkoušení, pokusy a možnosti nastavení jsou takřka nevyčerpatelné. V podstatě si neumím představit lepší možnost krom ještě vymakanějšího systému. Nebavil by mne dokonalý přehrávač za 30 tisíc, stejně jako multimediální domácnost ve stylu Inside Home. Prostě jen proto, že bych si s tím nemohl pohrát. Když se tedy zlehka poorientujete v cenách zjistíte snadno, stejně jako já, že hračka za 15 stovek je vlastně ideální.

 

Moje zkušenosti

1/ Nákup – asi nejlepší za nejméně dva roky. Objednáno po poledni 22.12.2015. Do večera jsem měl v mailech krom potvrzení odkaz na hotovou objednávku a doručení na poštu. Další den i potvrzení odeslání a doručení. Večer jsem přišel domů a šok. Paní doručovatelka z české pošty byla tak vánoční, že mne nechtěla nechat čekat a cenné psaní (označení české pošty) nechala u sousedů. Ti ovšem nebyli doma. Pro upřesnění. Já se domů dostavil v čase, kdy jsem si ještě v klidu mohl na poštu dojít.

2/ První použití – rozbalení a sestavení. Vcelku běžná krabička z papíru 25×20 centimetrů. Úsporné balení plné bublinkové fólie s jednodlivými kousky pro sestavu PC. Váha 337 gramů. Vše krásně zabaleno, připraveno k jednoduchému zapojení. Na tom pak nic složitého není, stejně jako na instalaci.

3/ Využití – krátce ještě zmíním Raspbian, jako opravdu základní a plně funkční OS pro běžného uživatele se základními vlastnostmi. Pro mé potřeby ovšem OpenElec. Výborně odladěný do prostředí KODI, kde většina věcí funguje skvěle. Chybí mi skoky ve filmu nastavitelné po vteřinách. Hodil by se ten vypínač. Překvapující je, že v této verzi si nepamatuje, kde skončil a nepokračuje při dalším spuštění filmu. Na 100% vím, že jinak je toto OK například v mém notebooku s OS X, Windows, stejně jako v tabletu na Androidu i při přehrávání ze sítě.

 

Takže asi tak. Nyní zvažuji, jak neprotahovat tento článek a občas zmínit něco z nových poznatků. Prozatím na hlavní stránce v prvním článku je už rozjetá diskuze, která mi dost dala. Týká se použití KODI na jakémkoli počítači s využitím možnosti přehrávání klasické TV dík USB tuneru s příjmem DVB-T.

 

Raspberry Pi 2: HTPC za 1039,- Kč!

Sdílejte...
Summary
product image
Aggregate Rating
3.5 based on 3 votes
Brand Name
Raspberry Pi 2
Product Name
Raspberry Pi 2
Price
CZK 1039
Product Availability
Available in Stock