Hledat
Počasí
Počasí Praha 10 - Slunečno.cz
Nejnovější seriály
Hodnocení na SerialZone.cz
Řekli o jídle…

- "Objev nového jídla znamená pro člověka mnohdy více, než objev nové hvězdy"
Savarin

- "Gurmán, který myslí na kalorie, je jako prostitutka, která se dívá na hodinky"
James Beard

- "Největším nepřítelem českého kuchaře je jeho fantazie"
Zdeňek Pohlreich

Rubriky
Archivy
TOPlist
TOPlist
QR Code

QR Code

Anketa
Radar

>> Restaurace REMI v Havířově

REMI02 Po letech jsem se tam musel stavit a prozkoumat případné změny. Moc jsem si přál aby byly, a to opravdu nemalé a viditelné. Mé přání se bohužel vyplnilo jen částečně. Ale pěkně popořádku. 
V této malé rodinné restauraci jsem před lety vařil. Když jsem byl "odejit", shodli jsme se panem majitelem a vrchním číšníkem v jedné osobě na důležitém faktu: že já se svou drzostí a arogancí mohu kuchyni vládnout jedině ve chvíli, kdy bude moje. No a protože jsem na vlastní podnikání neměl finance, změnil jsem obor a jak už je na mých stránkách v profilu popsáno, kuchařina i jídlo jsou nádherným koníčkem. Za ta léta se mi potvrdil fakt, že právě arogance i drzost jsou tím motorem, který pomáhá pánům jako je Pohlreich, či Paulus dosáhnout na Michelina.

 

 

Ale teď už k samotné restauraci

Na ulici Těšínské (to podle směru na Český Těšín), na úpatí kopce zvaného Bludovický (to podle obce patřící k městu Havířov) je po pravé straně směrem na kopec jednou z prvních budov jednopatrový dům nepříliš lákavého vzhledu. Prostě běžný dům. Zaujme pouze "lidově ztvárněnou“ grafikou zvoucí k návštěvě restaurace. Vstup po několika schodech přes kdysi hosty obsazovanou terásku také není právě lákavý. Za dveřmi nahlédnete do lehce stísněného prostoru, který ústí primárně vlevo a tady se začnete cítit opravdu příjemně. Přestože léta se na vybavení interiéru podepsala, lze pocítit pohodu domácí a teplo prostoru naplněného dřevěným nábytkem, vůní člověčiny a ochotou posloužit. Mne uvítala paní domu, která si i po těch nejméně sedmi letech vzpomněla a oslovila mne jménem. Věren své drzosti jsem nešel "někam", ale počkal si, až si mne „usadí". Samozřejmě to bylo místo čestné, tedy tam, kde sedá rodina (která si na stole zapomněla dětskou lahvičku) a odkud je přehled.

REMI06

 

REMI07

 

 

Má objednávka nebyla a ani nemohla být složitá. Jídelníček této restaurace je tak nudný, jako televizní program v zemi české. Samá opakovačka! Mají tady ale jistou výjimku. Cokoli na něm je, dostanete na talíři připraveno s maximální péčí a v nejvyšší kvalitě i kvantitě. Porce jsou nemalé a pan majitel i přes lístek "postaru psaný", tedy s gramáží, na nějaký ten kousek navíc nehledí. Není vzácností dočkat se pozornosti navíc v podobě dezertu či nápoje a všímavost, či jistou servilnost z úst paní domu si každý zamiluje za chvilku velmi krátkou. Takový pocit jsem měl i já, introvert spoléhající pouze na vlastní názor.

REMI08

 

 

K jídlu

>> Jakožto pravověrný "polívkář", jsem prostě nemohl odolat gulášovce, na kterou jsem ten den měl opravdu chuť. Přinesena byla v šálku nevšední krásy a neočekávaného tvaru poctivá polévka, která mohla být méně moučná a slaná, ale obecně naprosto v pořádku. Snad bych jen uvítal očko tuku navíc. Kusy masa vypovídaly o poctivé práci, brambory, bohužel, o špatném výběru, kterému se nedivím. Koupit opravdu slušný brambor v oblasti, kde nejsou farmáři a jediným výběrem je Kaufland a Globus, je těžké (na farmáře jsem se paní majitelky ptal – nejsou!).

REMI03

 

 

>> Jako druhý chod jsem vybral klasiku, které nemohu odolat nikdy. Prosté a pro mne vždy lákavé maso v bramboráku v této oblasti vždy zvané Ondráš. Dík výše popsané nudnosti výběru jsem chtěl i mohl pouze toto. Nic jiného mne nezaujalo a Ondráše mám rád od první návštěvy restaurace v tomto mém rodném městě ve snad čtrnácti letech. To bylo v době "komančů" a já, ale o tom potom (jindy a jinde). Ondráš v restauraci REMI je každopádně jedinečný, stejně jako obyčejný bramborák. Proč? Protože tady si potrpí na ruční práci. Brambor na jednu porci je strouhán ručně a "bolestivě" na klasickém struhadle. Je připraveno těsto na jednu porci a prostě i jednoduše usmažen bramborák. Výsledkem je postivá domácí klasika, křupavá dobrůtka, jakou si neumí připravit spousta dnešních rádobyhospodyněk.

REMI05

 

Co mne opravdu potěšilo, je poměrně nově otevřená zahrada. Tady bych dokázal ztrácet čas…

REMI09

 

REMI10

 

REMI11

 

REMI12

 

Ocitnete li se ve městě Havířov, kdysi sedmém největším v této zemi (dnes je asi jedenácté), s velkou nezaměstnaností a přesto hezkém s nádherným okolím, zajděte na oběd do REMI. Nedostanete speciality světového formátu, ale domácí kvalita každopádně stojí za to.

Kvalitu fotografií moc nesuďte. Jsou z telefonu HTC One X.

Sdílejte...

4 Responses to “>> Restaurace REMI v Havířově”

Komentáře