Hledat
Počasí
Počasí Praha 10 - Slunečno.cz
Nejnovější seriály
Hodnocení na SerialZone.cz
Řekli o jídle…

- "Objev nového jídla znamená pro člověka mnohdy více, než objev nové hvězdy"
Savarin

- "Gurmán, který myslí na kalorie, je jako prostitutka, která se dívá na hodinky"
James Beard

- "Největším nepřítelem českého kuchaře je jeho fantazie"
Zdeňek Pohlreich

Rubriky
Archivy
TOPlist
TOPlist
QR Code

QR Code

Anketa
Radar

Rýže – správně připravená, voňavá a chutná

basmatiStejně jako knedlíky dříve v jednom sjednoceném článku dnes přidávám základní postup na přípravu opravdu chutné a neskutečně voňavé rýže. Mnohokrát už tady zmíněný a vyžadující vlastní prostor. Dík své kvalitě a hlavně pro snazší dohledání i připomenutí když pozapomenete.

Tři porce

Příprava rýže je u mne daná. Jednou pro vždy. Na teplém olivovém oleji s máslem nechám zesklovatět jemně pokrájenou šalotku nebo cibulku, vmíchám 200 mililitrů rýže (čtete správně – odměřuji na mililitry), ochutím polovinou lžičky soli a zaleju 300. mililitry vroucí vody. Pod poklicí na nejmírnějším plamínku nechám vodu dokonale vsáknout a pak už jen v teple dojít.

 

 

Co se kvality rýže týče mám více než dva roky vybráno. Nic horšího než Jasmínová a Basmati od číňanů nepřichází v úvahu. Nedávno jsem jen tak pro forma opět vyzkoušel běžnou z maloobchodu. Kilovku dlouhozrnné. Jakési. Většina balíčku je ve špajzu a nevím co s ní. To prostě není rýže. Jen spíše nějaké bílé technologií upravené zrno bílé barvy.

 

Několik důvodů proč nekupovat rádoby českou produkci

 

1/ Ať už koupíte cokoli od číňanů či z tzv. domácí produkce (Lagris a Vitana), vězte že to většinou není nic jiného než v případě prvním balení z velkoobsahových dodávek do německa a podobně. Tam to nandají do přijatelných sáčků a rozešlou dále dle potřeby a objednávek. Toto mi bylo potvrzeno v čínských, vietnamských a ruských prodejnách samotnými podnikateli. Vysvětlení je prosté – dovážet přímo od zdroje by bylo příliš drahé.

2/ Naše „české“ produkty. Naprosto stejné jen u nás balené. Opět veliké dodávky v kdovíjak vypadajících podmínkách až u nás připravené k prodeji jako většinou půlkilové krabičky či pytlíky s ještě vyšší cenou než u asiatů.

 

Obecně jsem si navíc vyzkoušel, že rádoby jasmínovka Lagris a stejná jejich basmati je na hony vzdálena té nejzákladnější a tedy nejlevnější kvalitě v kilovkách z čínské večerky. Smutné a pravdivé.

 

ukázka fajnové jasmínovky od číňanů v mém podání

Slepička na divoko se šalvějí pomalu dušená v troubě02

 

19.5.2014 – konečně jsem si nafotil tu, kterou pravidelně kupuji já…

jasmínová rýže

 

MDMP

Sdílejte...
Shrnutí
recipe image
Název
Rýže – správně připravená, voňavá a chutná
Datum vystavení
Hodnocení
4.51star1star1star1star1star Based on 2 Review(s)

6 Responses to “Rýže – správně připravená, voňavá a chutná”

Komentáře