Skopové v rajčatech, s vínem a česnekem
Zahuštěno celerem namísto mouky a podávané s netradiční přílohou. No, přílohou…
Ovečka vřesová z chovu mé sestry a jejího muže se mi už dvakrát osvědčila. Takže napotřetí krásný kousek, ořech z kýty a pomalá příprava v silné šťávě z pouze několika základních ingrediencí. Prostě jsem to nechtěl přebít nějakým kari a podobně. Musím přiznat, že mám stále větší problém s vymýšlením něčeho zajímavého, alespoň trochu překvapivého. A stejně tak i s konzervativností. Nemám příliš rád zmíněná kari. Nevařím modernu. Tedy všechny ty „překrásné“ šmakouny, tibetské houbičky, zrní a kdovíco dalšího. Nemám nic proti zdravému způsobu života a stravování. Nehodlám ale ustoupit od návyku a spokojenosti. Takže klasika, která naštěstí prožívá boom.
Skopové v rajčatech, s vínem a česnekem
Jehněčí a skopové maso je pro mne takřka sváteční dobrota. Nejen že je poměrně drahé (za poslední kolínko jsem dal, myslím 220/kg), ale musíte vědět kam pro něj. Vlastně bych nejraději nakupoval takzvané bedýnky od farmářů. Jenže to není příliš vhodné pro jednotlivce. Každopádně toto skopové od sestry je něčím výjimečné. Dík druhu ovečky, jejímu původu a způsobu chovu je podobné zvěřině. A to kvituji převelice.
Postup v obrázcích
1/ Šest kousků, ořech z kýty. Asi třičtvrtě kila. Maso je z ovečky vřesové. Ten přesný popis a odkaz se někomu nemusí líbit. Já si ale myslím, že je naopak velmi důležité vědět co vlastně jíme…
2/ Maso na kostky, olej Dědolej ostropestřcový, sůl, pepř, česnek. Promíchat a…
3/ U mne do vakua na 3-5 dnů. Maso už od sestry bylo začerstva zamražené. Lehké vyzrání není od věci. A jak vidíte, odfláknul jsem přípravu. V balení je příliš mnoho vody…
4/ Maso z vakua, k použití a jdeme na to…
5/ Rozehřejeme si hrudku másla a na to vsypeme maso. Restujeme až do úplného zatažení. A tak, aby nezbývala žádná tekutina…
6/ Zalijeme deckou suchého červeného vína, promícháme a necháme odpařit. Pak přidáme 3PL rajčat z plechovky, 2PL smažené cibulky, posekaný stroužek česneku, sůl, pepř, kmín. Promícháme a zalijeme půl litrem vody nebo vývaru…
7/ Pečeme v troubě pod poklicí doměkka při 170°C. Průběžně zalijeme další tekutinou a nakonec, asi půl hodiny před koncem vmícháme 50-100 gramů nudliček celeru. Když je vše hotové, necháme ještě dalších 30 minut odpočívat ve vypnuté troubě…
8/ Servis. Jak jsem psal výše, s netradičním doplňkem. Bramborové nudličky julienne upravené a smažené stejně jako hranolky, nebo lupínky. Není to jaksi zvláštní. Jen neobvyklé. K této verzi jsem nechal omáčku velmi hutnou a rustikální…
9/ Servis. To první byla jediná porce. Zbytek jsem naředil dalším vývarem a k jasmínové rýži si dal takto. A to co ještě zbylo jsem zasypal ve vývaru máčeným kuskusem a odnesl si do práce…
Tu svou verzi si vyberte, nebo vymyslete sami. Já jsem ohromně spokojen s kvalitou poněkud neobvyklého masa. Struktura “na vlásky”, tedy trhané maso mi ohromně vyhovuje a takto jsem si mlaskal…
Každopádně, zbytek fotek si prohlédněte na facebooku. Tady. A krásný první prázdninový víkend 2016 přeji všem. Váš MDMP





