Slepička francouzska podruhé – jiskřivě ohnivý vývar a tradiční na smetaně s medem
Slepici jsem nepoužil v kuchyni opravdu moc dlouho. Takže jsem neváhal a podruhé si koupil v Albertu 2200 gramů vážící kousek a jal se vařiti. A protože mne inspirovala kamarádka Romanka, bude i potřetí. A to Coq au vin. Tedy tradiční Francozský kohoutek na víně. A protože mne svým dotazem inspiroval i kolega v práci, bude také počtvrté. Jako Bažant. To by mohlo být dost zajímavé a tomu bažantovi podobné. Roznodně více, než známé kuře á la bažant. Mně totiž tahle slípka dost připomíná maso takové, jak jsem si ho připravil tady : Bažantí stehýnko na divoko…
Vývar
1,3kg slepice
0,5kg kuře
150g cibule
150g celer
50g křen
1ks bílá paprika
1ks stroužek česneku
1ks chilli paprička
1ks zralé rajče
2ks plátek sušeného hříbku
1čl mletá paprika
1čl pepř a nové koření
1PL sůl
řapík celeru
větvička libečku
Postup je tradiční, tak jako tady: Hovězí vývar s domácími nudlemi a játrovými knedlíčky
Vývar je to v pravdě ohnivý. Pikantní a s dokonalou barvou. Polévku z něj popíšu samostatně. Tady jen vypíchnu to podstatné.
1/ Vývar nemusí být vždy jen tradiční. Dík křenu, paprice a to i mleté, chilli i hříbkům máte na talíři něco opravdu jiskřivě ohnivého.
2/ Já jej nechal táhnout celých 8 hodin! Výsledek byl nadmíru uspokojivý. Nějaké nudle a knedlíčky už jen holý nesmysl. Leda snad, kdo má rád krupicové nočky. Jemné k silnému.
3/ Když si touto parádičkou podlijete pečeného králíka, kůzle, nebo jen kuře á la bažant bude šťáva přímo dokonalá. Bez dochucování typu KOSTKA.
Vývar je prostě a jednoduše výhra. Čistý přírodní produkt tentokráte povýšený půlkilem kuřecích skeletů. Z několika běžných surovin dotažený k dokonalosti. A víte co? Normálně jsem pozapoměl na opečenou cibuli či maso. Vše jen rovnou do studené vody.
slepičí vývar a křupavá zeleninka
Na smetaně
2ks stehna
2ks prsa
150g mrkev
150g celer
150g cibule
100g slanina
2ks plátek citrónu
1PL sádlo
1PL med
1PL ocet jablečný
1PL máslo
1PL mouka hladká
2PL jíška
1čl hořčice Dijonská
2dl smetana
větvička dobromyslu
pepř, nové koření, list
sůl
Kurňa toho ale je, viďte 🙂
>> Nejdříve si stehna a prsa ze spodní strany prošpikujeme studenou slaninou. Jde to lépe a ještě líp, když si špalíky zmrazíme. Obalíme v mouce a opečeme na sádle se zbytkem rožškvařené slaniny. Odložíme stranou.
>> Ve výpeku orestujeme pokrájenou zeleninu a po chvíli také cibuli. Pomalu, nic nás nehoní. Přidáme med, hořčici a ještě chvíli necháme zkaramelizovat. Zastříkneme octem a vrátíme maso s bylinkou a plátkem citronu. Bez kůry a to i té bílé nebyl li BIO. Zalijeme litrem a půl vody.
Opravdu vody. Tady vývar není od věci, ale maso dodá takovou sílu že je vývaru škoda. A ještě finta. Když přidáte do ještě ne vroucího základu játra ze slepice, nebo kousek kuřecích jemně umletých (stačí tak 50 gramů) bude omáčka trochu jiná a každopádně festovní.
>> V troubě rozpálené na 160C necháme pod poklicí dusit doměkka. To potrvá dobré 3 hodiny. Pak maso na chvíli vyjmeme, šťávu zahustíme jíškou, promícháme a vrátíme zpět. A do trouby na dalších 30 minut.
Ach ta jíška. Prosím vás pěkně, nehledejte žádnou vědu v jejím použití. Jak už jsem tady několikrát uvedl, mám ji připravenou předem v lednici. V obyčejné zavařovačce. Použití stejné jako u těch trapných granulí za neskutečnou cenu z obchodu. Prostě lžičkou naškrábu hromádku a vmíchám. To je celé! Stejně nakonec budeme cedit.
>> A je vymalováno. Maso si odložíme do Slepička francouzska podruhé – jiskřivě ohnivý vývar a tradiční na smetaně s med tepla. Omáčku zjemníme smetanou, přepasírujeme. Přidáme dle potřeby dochucovadla – tedy sůl, mletý pepř, několik kapek citronu hořčici. Chvíli ještě prohřejeme i s masem.
Pasírování versus mixování – to je otázka do pranice. Já v poslední době od mixéru a to i tyčového upouštím. Nejenže je v omáčce až příliš mnoho zbytků zeleniny, koření a bylinek – Bouquet garni, která jsou už vlastně bez chuti, tak hlavně se rozbije struktura. Jak omáčky obecně, tak mouky. Pak nastává ten problém se zahuštěním. Zatímco mně stačily dvě lžíce jíšky a nakonec jsem ještě ředil vývarem, při mixování bych naopak zbytečně dohušťoval.
>> Fakt je, že pokud si na začátku dobře odhadneme množství surovin, není na konci důvod dochucovat. Pozná se to snadno – trochu jako u tlačenky a huspeniny – ten základ musí být doslova brutální.
Tak co myslíte? Není svíčková jako na smetaně že? S touto omáčkou i blbé kuře z Tesco sráče bude v jiné dimenzi!
slepičí prsíčko špikované slaninou, ve smetanové omáčce s houskovým knedlíkem
pracovní verze z telefonu – sobotní obět na dvanáctihodinové směně
PS: pravidelně se při hledání inspirace dopracuji ke stránkám MIMIBAZAR. A to je vážně peklo.
Zvažte příklad – nudle co zbyly z polévky smícháme s vajíčkem, zbytkem sýra a anglické z lednice. Přidáme strouhanku. Vzniklou směs osmažíme na oleji jako karbenátky.
Odstavte ty krůty od webu, nebo se těch sraček komunistických nikdy nezbavíme. Je mně hlavně líto dětí – manžel si spokojeně mlaskal a mimísek byl také nadšen – Brrr. Slušná kuchyně je holt pracná. A než ty jejich hrůzy, budu raděj žvejkat chleba s máslem a syrovou zeleninu. To je totiž prověřená klasika i kvalita.
Fotky jsou jen prozatím. Dokončím a nafotím a přidám. Slibuji na holý pupek.
Krásné, tu omáčku zkusím. Jsem ráda, že toho kura na víně uděláš, těším se!