Hledat
Počasí
Počasí Praha 10 - Slunečno.cz
Nejnovější seriály
Hodnocení na SerialZone.cz
Řekli o jídle…

- "Objev nového jídla znamená pro člověka mnohdy více, než objev nové hvězdy"
Savarin

- "Gurmán, který myslí na kalorie, je jako prostitutka, která se dívá na hodinky"
James Beard

- "Největším nepřítelem českého kuchaře je jeho fantazie"
Zdeňek Pohlreich

Rubriky
Archivy
TOPlist
TOPlist
QR Code

QR Code

Anketa
Radar

Smažená cibulka

03-smažená cibulka 70gNo toto? Když zadám výraz “smažená cibulka” do vyhledávače google, najde rovnou toto. A v obrázcích taky. Tak to je asi se mnou dobré né :O Každopádně, nejde mi dnes o popis přípravy, i když opáčko si neodpustím. Chci si srovnat cenově dva stejné a přitom velmi odlišné produkty.

Smažená cibulka domácí a kupovaná

Jistě kdekoho napadne, jak je to asi jasné. Co je domácí, to se počítá. Jsme li ovšem ochotni věnovat tomu trochu času a práce. Jenomže tak jisté už není srovnání těch následujících dvou. Jen si to projděte. Ubraňte svou původní jistotu. A také nezapomeňte, že pro rychlou přípravu jídla doma právě postupně přidávám dobroty co nejjednodušší. Začalo to zde.

 

Smažená cibulka – domácí

Jasná volba už jen podle obrázku. Je ale opravdu tak jasná? Vzhledem k výsledku se nejspíše nikomu nebude chtít použít tu nádheru jen tak. Do základu omáčky například. Takže tady máme něco fajnového a k použití spíše jako ozdoba, doplněk.

 

240 gramů cibule krouhané na noži číslo 3 mého oblíbeného strouhače. Pánev wok na plynu, přibližně 10 minut průběžného míchání a…

04-smažená cibulka

 

Smažená cibulka – kupovaná

Ten rozdíl je na první pohled poněkud odstrašující. Sice se všude možně dočtu jak fajnová je na posypání hotových pokrmů a vůbec jako doplněk. Ruku na srdce! Vy byste si tohle šoupli na talíř s fajnovým plněným bramborovým knedlíkem na porci kysaného zelí?

 

Já ne! Ona už jen ta chuť a konzistence v ústech je jiná. Takže proč? A také nejistota někdy zabíjí chuť experimentovat. Jaká vlastně byla ta cibule původně? Jaký tuk na usmažení?

05-smažená cibulka kupovaná

 

Usnesení

Když si to všechno přepočítáme, dojdeme snad všichni k jednomu závěru. Kupovaná smažená cibulka do 150. korun za kilogram vlastně není vůbec drahá. A jako základ pro přípravu hotových, řekněme dušených a vařených pokrmů ideální. Nula práce, fajnový produkt a opět nula práce. Já mám v lednici tu svou, domácí relativně často (potřebu sypat to na jídlo nemám až tak velikou). A ve spíži tu kupovanou už neustále. Potřebu neloupat, nevyhazovat slupky a rovnou přejít k úpravě mám až příliš často.

 

Matematika

– Pokud vycházím z průměrné ceny 20,- Kč/kg, pak použitých 240 gramů mne stálo 4,80 Kč. Tady počítám čistou váhu bez vyhozených slupek.
– Po usmažení mi zůstalo 70 gramů. Když pominu olej jako další surovinu, energie a mou invenci, mám pouhých 70 gramů výrobku za 4,80 Kč.
– Tedy 1. kilogram by stál zaokrouhleně nahoru 69,- Kč. Použil jsem 450 mililitrů oleje za průměrných 35,- Kč/1.litr. Opět zaokrouhleno, za 16,- Kč. Postupně v tomto množství upravím celé kilo cibule. Možná budu muset přidat další olej.
– Takže ve výsledku mám za 36,- Kč 280 gramů smažené cibulky. Bez energií, práce a odpadu ve formě slupek.
– Začneme tedy opět zaokrouhlovat. Mně to za kilo smažené cibulky vychází na 129,- Kč. A to stále nepočítám s energiemi, prací a odpadem. Prostě jsem si pro sebe připravil fajnový produkt.

 

Srovnání

Světe div se, stejná cena jako u domácí přípravy je za kilo mé oblíbené cibulky Dares. Vlastně je ta jejich zdánlivě levnější. Jenomže oni mají k dispozici technologii, nic nevyhodí do odpadu není li to nezbytné a prodej ve velkém napomáhá kvalitní tvorbě cen. Jen na jedno bych upozornil. Při nákupu sáčků v obchodě je většinou dražší, než v on-line obchodě. Ale tam zase přitlačíte za dopravu. Vylej nalej. Ve výsledku se stále dostanete doma nebo kupujíc na téměř shodnou cenu. Ale pozor! Oni cibuli za 20 Kč/kg nenakupují 😀

 

Inspirace

Při vyhledávání na webu jsem narazil na tuhletu parádičku. Prostě food porno 😛 No a další obrázky samozřejmě na mém facebookovém profilu pod stejným názvem. kdo neví, pak zde.

 

PS: že snad lenivím? Hmm, víte co? Ano. Ale tímto článkem neomlovám jen svou lenost. Chci podotknout, že jsou lidé kteří chtějí poradit jak dobře uvařit, ušetřit si práci. Uvědomuji si až příliš dobře jak mnoho jich je. No a taky se snažím tak nějak konečně vyřešit svůj vztah k tomu produktu. Smažená cibulka před několika lety zaujala pozici na trhu opravdu sveřepě a její propagace byla v té době pro mne skoro neúnosná. Nebo spíše otravná. Kurňa, však každý blbec si umí oloupat cibuli a orestovat do základu. Jsou jídla která bych si jí nedovolil, obzvláště pro hosta takříkajíc urazit. Ale je tady i prozření. Ono to vlastně není tak úplně špatně. Tedy co?

 

Zřím tě! Smažená cibulko. MDMP

 

Sdílejte...
Summary
product image
Author Rating
1star1star1star1star1star
Aggregate Rating
5 based on 5 votes
Brand Name
Smažená cibulka
Product Name
Smažená cibulka
Price
CZK 129
Product Availability
Available in Stock

Komentáře