Hledat
Počasí
Počasí Praha 10 - Slunečno.cz
Nejnovější seriály
Hodnocení na SerialZone.cz
Řekli o jídle…

- "Objev nového jídla znamená pro člověka mnohdy více, než objev nové hvězdy"
Savarin

- "Gurmán, který myslí na kalorie, je jako prostitutka, která se dívá na hodinky"
James Beard

- "Největším nepřítelem českého kuchaře je jeho fantazie"
Zdeňek Pohlreich

Rubriky
Archivy
TOPlist
TOPlist
QR Code

QR Code

Anketa
Radar

Sous Vide – kvalitně odleželý žvanec

servis03-01Tento text bude krátký a doplněný nepříliš překvapivými obrázky. Jde totiž jen o jedno. Že totiž sterilizace a vákuum prodlužují trvanlivost potravin. Tu sterilizaci známe každý. Omáčka, stejně jako okurky, nalitá do lahve velmi horká, nebo vlažná a po zavíčkování sterilizovaná varem ve vodě nějakých 10 minut, vydrží následně v lednici klidně několik týdnů až měsíců. A s vákuem je to podobné. Maso, už tepelně upravené, ideálně ještě horké a zalisované do fólie, má s přehledem výdrž podobnou.

 

 

Sous Vide

To maso je vyzrálá loupaná plec z nabídky velmi kvalitního, 40-50 dnů stařeného. Nepamatuji si bohužel konkrétní řeznictví. Ale to není tak úplně důležité. V Praze a pro mne jedině TRMS, Naše maso, Pražské řeznictví, Mikrofarma. A pokud si dobře vzpomínám, je to poslední zmíněný obchod.

 

04-louplec sous vide 12h75c vak

 

Příprava jednoduchá. Sůl, pepř, vákuum, tři dny v lednici, trouba, horký vzduch, 12 hodin, 75 stupňů. Příště bych asi přidal klidně dalších 6 hodin. Každopádně, jeden ukrojený kousek jsem vrátil zpět do nového pytlíku a zatáhnul do vákua. V lednici pak ležel pozapomenutý snad půl roku.

 

Omáčka na smetaně

To byl jaksi zbytek navíc, který mi bylo líto vylít. Dvě sklenice po třech deckách. Tak jsem je naplnil, steriloval 10 minut varem a chladné odložil. Taky do lednice. A tam si pobyly, myslím, tři měsíce. Dnes to vše stačilo jen ohřát. Omáčku pomalu na plotně v teflonovém kastrůlku. Ne mikrovlnka!

 

Servis

Maso k omáčce jsem položil na pařák ke knedlíkům, které jsem mimochodem měl také odložené v mrazáku. Železnou zásobu plátků balených po třech mám téměř vždy. Dnes došla. Kousek k bramborům jsem pomalu zahříval na másle v pánvičce. A docela pak zíral.

 

servis09-01

 

No a ostatní obrázky si najděte u mne na efbéčku. Sous Vide je neustále zajímavá technologie, která ve spolupráci s vakuováním jen překvapuje. A to podotýkám, že nemám právě nejlepší vakuovačku se všemi jejími možnostmi. To je ale o investici. Nemalé.

 

MDMP

 

Sdílejte...

Komentáře