Hledat
Počasí
Počasí Praha 10 - Slunečno.cz
Nejnovější seriály
Hodnocení na SerialZone.cz
Řekli o jídle…

- "Objev nového jídla znamená pro člověka mnohdy více, než objev nové hvězdy"
Savarin

- "Gurmán, který myslí na kalorie, je jako prostitutka, která se dívá na hodinky"
James Beard

- "Největším nepřítelem českého kuchaře je jeho fantazie"
Zdeňek Pohlreich

Rubriky
Archivy
TOPlist
TOPlist
QR Code

QR Code

Anketa
Radar

Treska z Norska od Michala

Treska z Norska by M To je dobrý kšeft a jednou ročně zábava s dokonale čerstvou rybou. Přestože je mražená. Takto vypadá vychutnávání skvělé tresky lovené v Norských fjordech mým kamarádem Michalem.

Jednou ročně se mi ozve s tradiční potřebou. Opravit, upravit, nebo nově nastavit některý z počítačů jeho rodiny. Odměna je vždy báječná. Co oprava, to balíček parádně upravené tresky z jeho lovů. Jsou to filátka připravená profesionály přímo na místě a zamrazená do kostky po vrstvách proložených fólií vždy o váze cca 700 gramů.

 

 

 

Pikantně vychucená ryba

Po letech jsem si vzpoměl na recept, kterým kdysi dávno můj otec ozvláštnil jedny vánoce. Prostě změnil tradiční chuť, pro mne tehdy spíše nechuť českého kapra. Ani nevím kde na tohle přišel, ale nám to chutnalo opravdu hodně. I sestra, které jsem tu rybu připoměl se na chvíli ztratila ve vzpomínkách.
Myslím, že táta tehdy povídal něco o asijské kuchařce, kterou si pročetl.

Ač opět smažený pokrm, zaslouží si dík lehké vyjímečnosti vlastní prostor. Je to po nedávném tataráčku další vzpomínka na něj. Dobré jídlo měl moc rád a tohle nám připravoval už v dobách Milouše a Gusty kdy banány byly za devízy a kapři téměř jedinými rybami krom filé v kostce dosažitelnými v "obchodní síti" tehdejší ČSSR.

 

 

Co je na tom zvláštního? Ochutnejte.

Suroviny

1ks stroužek česneku

1ks chilli paprička

2PL olivový olej

1čl Dijonská hořčice

2čl citronová šťáva

2čl buráky

1/2čl curry

trojobal

 

 

Jak na to

>> Připravíme si řídkou pastu z Dijonské hořčice a oleje vyšlehané do lehké emulze. Tu dochutíme utřeným česnekem, citronovou šťávou, jemně posekanou chilli papričkou a špetkou Curry. Vmícháme nadrobno posekané buráky. Klidně ty solené. To vše můžeme i rozmixovat.

>> Touto směsí dobře "omatláme" porce solené a pepřené ryby – volba je na vás, ale i kapr je výborný – a necháme 30 minut v lednici marinovat.

>> Obalíme v tradičním trojobalu a poměrně zprudka usmažíme. Zvolíme li místo oleje přepuštěné máslo (Ghí), je to výhra.

 

Vzpomínám si, že jsme to jedli s klasickým bramborovým salátem. Ovšem dnes bych doporučil spíše lehký Vídeňský typ bez majonézy tady, a tady nebo jen vařené ranné brambůrky lehce prohřáté na másle a promíchané s hrstkou petrželky, pažitky, nebo rozmarýnu.

 

A to zvláštní? Přeci chuť. Ryba je opravdu jiná což by asi ne právě slušně komentoval pan Pohlreich. A i mně, ne právě obdivovateli českého kapra takto zachutná. Štice, pstruhovi či lososovi bych takto neubližoval. Kaprovi a tresce klidně. Pangase necháme zoufalcům.

 

Napadá mne dokonce, že ze zbytků ryb by nebylo od věci usekat jemnou fáš, smíchat s troškou pasty a usmažit kroketky. Nebo obalit v hladké mouce a vajíčku s bylinkami a Gran Moravia sýrem. Opět usmažit.

 

pikantní smažená treska a v másle opékané brambory s cibulí – syrové plátky brambor velmi pomalu opékané na másle a téměř nakonec s kolečky cibule

Pikantní smažená treska a v másle opékané brambory s cibulí

 

 

Salát s nakládanými hříbky

 

Z čeho

250g brambory

3PL houbičky v octu

1-2PL vývar

1PL cibulka

1čl hořčice Dijonská

2čl ocet jablečný

olivový olej

sůl, pepř, cukr

 

 

Jak

>> Připravíme si emulzi z oleje, octa, soli, pepře a špetky cukru. Vychutíme hořčicí.

>> Brambory uvařené ve slupce ještě horké oloupeme a nakrájíme na kousky dle vlastní volby. Vmícháme do emulze, zalijeme teplým vývarem a dobře, ovšem zlehka promícháme. Nakonec do už chladnoucí směsi přidáme cibulku, nebo jen pažitku pokud nemáme v oblibě tu výraznou chuť. A houbičky.

 

smažená treska a bramborový salát s nakládanými hříbky – ty mám samozřejmě od paní Gity, nejlepší houbařky v Posázaví

Smažená treska a bramborový salát s nakládanými hříbky01

 

Kvalitní ryba je vždy výhra jak pro krásné vaření, tak pro ne právě zdravou stravu středoevropana. Ceny této suroviny se u nás pohybují v sumách slušně řečeno děsivých a proto si teď užívám.

 

Budu pokračovat. Recepty samozřejmě 🙂

Sdílejte...

Komentáře