Hledat
Počasí
Počasí Praha 10 - Slunečno.cz
Nejnovější seriály
Hodnocení na SerialZone.cz
Řekli o jídle…

- "Objev nového jídla znamená pro člověka mnohdy více, než objev nové hvězdy"
Savarin

- "Gurmán, který myslí na kalorie, je jako prostitutka, která se dívá na hodinky"
James Beard

- "Největším nepřítelem českého kuchaře je jeho fantazie"
Zdeňek Pohlreich

Rubriky
Archivy
TOPlist
TOPlist
QR Code

QR Code

Anketa
Radar

Tuřín v másle a…

krkovička s tuřínem04-02…málem bych zapomněl, že je v lednici už týden. Líbil se mi vystavený u farmáře na trhu. On ho velmi hezky popisoval a nakonec ještě v televizi jakýsi pán to vychválil do aleluja. Takže je zapotřebí konečně ochutnat.

Já znám tuřín odmala. Ale! Jen z knížek a primárně z pohádky. Myslím, že to byla tři malá prasátka, která mi tuto klasiku české kuchyně navždy uzamkla do hlavy. Když jsem se pokoušel to ověřit (a ověřil), zas a znova jsem zíral na dnes běžnou amerikanizaci. V animovaném filmu pro děti prasátka žerou ovesnou kaši, nájem za domeček platí panu grizzlymu a ten jezdí klasickým růžovým Cadillacem.

Tuřín neboli brukev řepka (někdy označovaný jako kolník, na Slovensku kvaka) patří mezi kořenovou zeleninu. Je to kříženec vodnice a hlávkového zelí. Často se také s vodnicí zaměňuje. Pro jeho podobný, kulatý tvar.

 

Tuřín

Vypadá jednoduše i krásně. Ta barva se mi děsně líbí. Je světlý, bílý nahoře a zajímavý dík postupnému přechodu do žíhané fialové barvy. Protože připomíná i kedlubnu, napadlo mne ihned, že nebude od věci odříznutý vršek položit do vody. Mohly by vyrašit lístky do salátu. To tyhlety bulvy dělají snadno a rády. Mně loni takto rostla na okně řepa.

 

Pozor

Nenechejte se zmýlit popisy na internetu. Opravdu se snadno zamění s vodnicí. Ale ne na pohled. To jen někteří dobráci to popisují zmatečně. Takže, tuřín je jako řepa. Větší, trochu hrubší struktura povrchu, barva postupně, ne ale nutně, přechází odshora z bílé, přes nažloutlou a zelenou až po fialovou. Vodnice je většinou menší, prodává se často i s natí, má hladší povrch a je od bílé po fialovou jasnější, zářivější na pohled.

 

Co s tím

Ochutnal jsem syrový. A rovnou říkám, jestliže se vás někdo pokusí přesvědčovat o nějaké tepelné úpravě, dokonce snad vaření, pošlete ho k čertu. Je vynikající, v chuti méně výrazný oproti kedlubně, ale velmi podobný. Další úprava teplem mu na chuti ubírá a proto recept jaký je. S medem, citrónem, chilli.

 

tuřín04-02

 

Karamelizovaný tuřín s medem a papričkou

Na másle s oliváčem zpěníme med, přidáme kousky bulvy. Já připravil krásné proužky julienne, ale propříště to chce něco hrubšího. Aby se neudělaly tak rychle. Zakryjeme poklicí a ztlumíme na minimum. Indukce trojka. A tři minuty. Pak sůl, pepř, citrónová šťáva, posekaná paprička, odstavit a za dvě minuty servis. Vážně fofr.

 

krkovička s tuřínem07-02

 

Brinovaná krkovička s kostí opékaná v pánvi

Další kousek masa ve slaném láku. Voda svařená s 5% soli, chladná, do ní maso, plátky, na 48-72 hodin v lednici. Slijeme, opláchneme, osušíme a na mřížce necháme hodinu temperovat. Pak na másle s oliváčem opečeme na stupni sedm, dvě plus dvě minuty. Zakryjeme poklicí a čtyřikrát pět minut pomalu na stupni čtyři pečeme.

 

krkovička brinovaná01-02

 

Stejně jako každý jiný steak necháme odložené pět minut odpočívat stranou v teple. Nebo klidně v odstavené pánvi. A připravíme si ten tuřín.

Ostatní fotky na FB a užijte si to. Focení jídla makro objektivem 105mm na DX snímači, tedy v přepočtu 157,5mm, to je fakt pošušňáníčko. Ovšem výsledky…

 

MDMP

 

Sdílejte...

2 Responses to “Tuřín v másle a…”

  • Kamila says:

    No to vypadá moc dobře, je to i kvalitně nafocene. Nepřemýšlela jste o nějakém profesionálním focení jídla třeba do kuchařek nebo časopisů? Něco jako takové fotobanky http://topranker.cz/40-nejlepsich-fotobanek-zdarma/ Myslím že máte talent, tak proč toho nevyužít.

    • Moje Dobroty says:

      Kamilo děkuji za pochvalu. Fotky ale nejsou moc dobré a věřte, vím co říkám. Fotografuji opravdu hodně a jídlo jen výjimečně. Chce to příliš mnouho trpělivosti úprav, a dalšího. A dělá to kde kdo, lépe.

Komentáře