Hledat
Počasí
Počasí Praha 10 - Slunečno.cz
Nejnovější seriály
Hodnocení na SerialZone.cz
Řekli o jídle…

- "Objev nového jídla znamená pro člověka mnohdy více, než objev nové hvězdy"
Savarin

- "Gurmán, který myslí na kalorie, je jako prostitutka, která se dívá na hodinky"
James Beard

- "Největším nepřítelem českého kuchaře je jeho fantazie"
Zdeňek Pohlreich

Rubriky
Archivy
TOPlist
TOPlist
QR Code

QR Code

Anketa
Radar

Vepřový jazyk – do sendviče jako dělaný

01-vepřový jazykNa salámy i šunku klidně zapomeňte. A na tradiční tlačenku tuplovaně. Stejně tak na možnost upravit jej jako tradiční českou svíčkovou. To jde! A jak fajnově. O tom ale potom. Jenže dnes prosím vepřový jazyk do sendviče jako nářez.

Nedávno jsem na facebook přidal fotku nového jídla z čínské restaurace blízko mého bydliště. Vepřový jazyk v sójové omáčce. Za pár peněz lahůdka k neuvěření. No a nebyl bych to já kdybych se nepokusil o něco nového i doma. Primárně mi šlo o ten jazyk uvařený v pikantním vývaru tak nějak po asijsku. Nakonec ale ukázaly se možnosti takřka nekonečné. Takže vepřový jazyk do sendviče v jednoznačně nadnárodním stylu. Pohleďte a žasněte a klidně vy znalejší na chvíli zapomeňte na úžasné New Yorkské Pastrami. Protože tohle masíčko je stejně tak skvělé. V tom sendviči 🙂

  

Příprava první – uvařit

>> Ten výsledek musí být opravdu chuťově nadnárodní. Proto vycházím nejprve z vietnamské kuchyně a jejich parádních polévek Phở. Je to jen o vychucení kořením a následném využití vývaru.

 

1/ Použijeme hotový kuřecí vývar. Protože výsledkem má být maso v chuti velmi výrazné. Do něj, studeného přidáme několik kousků koření – list, nové, pepř, badyán, skořice. Vše v celku. Po přivedení k varu přidáme lžíci rybí omáčky a lžičku cukru, vložíme opláchnuté jazyky bez zvláštního opracování. To až později.

 

Pozor! Ta zvláštní vůně kterou brzy ucítíte je to známé neznámé vietnamské Phở. A věřte mi, i takto narychlo parádní.

 

2/ V tlakovém hrnci postačí 45 minut a po odtlakování vyjmeme maso. Necháme 10 minut odpařit a sloupneme. Opravdu poctivě. Ta bílá slupka a některé kousky zespoda jsou nechutné a spíše na škodu.

 

Dočištění by mělo být opravdu kvalitní. Lepší než do tlačenky, protože ve studeném nářezu se každý nechutný kousek dost projeví.

 

3/ Ještě teplé připravené kousky zatočíme natěsno do potravinářské fólie a necháme vychladnout. Několik hodin. Pak se dobře krájí. No a při prvním nakrojení pochopíte proč tolik štráchů. Ta chuť je opravdu báječná.

 

vepřový jazyk vařený s kořením v kuřecím vývaru…

02-vepřový jazyk vařený

 

vepřový jazyk vařený, očištěný…

03-vepřový jazyk vařený oloupaný

 

vepřový jazyk ve fólii do lednice…

04-vepřový jazyk ve fólii

 

Příprava druhá – sendviče a tousty

>> Tady se fantazii meze nekladou, takže postupně u obrázků popíšu složení jednotlivých kousků. Každopádně možností je spousta. Mne inspirovala jak zkušenost a vlastní chuť či možnosti lednice, tak často různé fotky a videa.

 

sendvič a tousty…

05-sendvič a tousty

 

sendvič – odspoda: hořčice, jazyk, majonéza, cibule, zelí, kečup, jalapeño…

06-senvič a toust

 

toust – jako s roastbeafem: opečený, hořčice, jazyk, majonéza, cibule, jalapeño…

07-toust a sendvič

 

toust – jako američani, opečený a potřený česnekem, máslo, míchaná vejce, jazyk, cibule, jalapeño…

08-sendvič a toust

 

a ještě detajl…

09-sendvič a toust

 

Příprava třetí – polévka ve stylu Phở

>> Ta primární originální polévka je dost dlouho a poctivě vařená. Ovšem dík nápadu takhle jednou večer a následnému pokusu hned druhý den se podařilo vše už výše popsané včetně polévky která opravdu překvapila. Byla a je velmi srovnatelná s originálem. Jen jsem ten poněkud kalnější vývar (dík tlakáči) musel nejen přecedit, ale i filtrovat přes utěrku. Stálo to za to.

 

1/ Pro zopakování – vývar na Phở musí být velmi horký. Aby nejen správně chutnal, ale hlavně podpořil všechny ostatní složky, které dík tomu vydají ze sebe to nejlepší.

2/ Do misky si připravíme vařené rýžové nudle vybrané dle chuti. Já nejraději Bún. Čerstvě připravené. Ty chlazené z lednice druhý den docela páchnou. Nemusím je.

3/ Přidáme maso. Kousky z jazyka. Ono něco zbude když nedokrájíte na plátečky konce. Taky cibuli, bílou i zelenou, určitě petrželku a koriandr. To pro začátek.

4/ Dále se hodí bambusové výhonky, thajská bazalka, perila, mungo klíčky…

5/ Na toto vše nalijeme vroucí vývar a ochutíme podle sebe, opět já: vždy citron raději než ocet, chilli omáčku s kohoutem raději než kousky papriček, ale nakládané jalapeño bych klidně použil, nemusím nakládaný česnek v pálivém octu a bylinky popsané výše. Stačí petrželka a koriandr. Určitě si dám mletý pepř.

 

parádní polévka tak, jak ji často nedostanete ani u vietnamců…

03-pho

 

pho_postcard

 

Prozatím váš nadnárodně přežraný MDMP

Sdílejte...
Shrnutí
recipe image
Název
Vepřový jazyk – do sendviče jako dělaný
Datum vystavení
Hodnocení
51star1star1star1star1star Based on 1 Review(s)

Komentáře