Žebírko na tymiánu, karotka s římským kmínem a…
… šťouchačky s libečkem a smetanou. Pro rozmazlence. To uvidíte, pochopíte na fotkách. Aby toho ale nebylo málo, nakonec ještě úplně nejvíc nejlepší smažený řízek.
To jsem totiž tak přemýšlel co s těmi kotletkami od posledně. Dva kousky jaksi pozůstaly v mrazáku a představa toho suchého masa uprostřed? Brrr! No ale jak? Tak!
Tak, že je prostě rozeberu. To "nádherně libové" maso, říkejme mu klidně srdíčko, jsem jednoduše vyřízl, naklepal a naložil. No a zbytek pěkně poskládal do tvaru, opekl a v troubě dopekl. To vám povídám, paráda.
No a protože v podstatě opět velmi jednoduché postupy, přidávám pouze komentované obrázky.
Jdeme na to
Žebírko na tymiánu, karotka s římským kmínem, šťouchačky s libečkem…
1/ takto vypadalo původně maso z Kauflandu, ne špatné, ne úplně dobré, suché uprostřed, v srdíčku té kotletky, žebírka chcete li…
2/ takže rozborka – “srdíčka” zvlášť, žebra s okraji také, to první jen sůl a sušený česnek, to druhé sůl, pepř, sušený česnek, sušený tymián, na dvě hodiny do lednice…
3/ to první do vajíčka, se solí, pepřem, sušeným česnekem, chilli omáčkou SriRacha, smetanou a málem průserem…
4/ každopádně naloženo, do lednice založeno a zapomenuto! 48 hodin!
5/ mrkev na dušení – nic extra, normální rádoby karotka z Albertu, přebíraná protože nic moc, když není čas zajít na lepší, nestojí ten nákup za nic…
6/ každopádně je třeba nějak to zpracovat – krouhaná na kotouči julienne v robotu, popravdě, krájet to množství ručně už bych nedal a pro danou přípravu je ideální…
7/ příprava – na olivovém oleji cibulka do skla…
8/ k tomu půl lžičky mletého kari a dvě špetky v moždíři utřeného římského kmínu – ten je opravdu zajímavý, překvapující, jiný…
9/ zasypeme krouhanou mrkví, přidáme posekaný stroužek česneku a po promíchání zalijeme deckou a půl kuřecího vývaru…
10/ 15 minut pod poklicí, pět minut bez ní (časy jsou jen orientační dle kvality mrkve) aby se odvařila přebytečná tekutina, dle potřeby sůl a pepř – hotovo…
11/ mezitím příprava brambor a masa – brambory standartně zalijeme vroucí vodou a dáme vařit, s přidáním soli a pořádné dávky libečkového pesta, na fotku tentokrát nedejte a klidně přidejte…
12/ krása – maso jsem opekl obalené v mouce na sádle 3+3 minuty a v trobě na 170°C nechal 15 minut, brambory po slití opět zalil, smetanou, a po chvíli odpočinku pod poklicí pořádně ušťouchal…
To není všechno…
13/ na řízečky ve smetaně s vajíčkem a kořením jsem jednoduše zapoměl – a dobře že tak, otřené z tekutiny, obalené tradičně v mouce, opět marinádě a strouhance byly tyto řízky asi nejlepší jaké jsem v životě ochutnal, křehké, jemné a tak neutrální v chuti, že si umím představit ty neznalé, jak si je spletou s kuřecími, naprostá paráda (PS: naložit jatýrka na smažení?) a já doslova hulákal nadšením…
14/ aby toho nebylo málo, vyndal jsem z lednice zbylý kousek marinovaného pečeného kolínka, pokrájel na plátky a tak jak jsme to kdysi dávno dělali v hospodách položil pod gril na 10 minut…
15/ výsledek byl parádní, odleželé a opět prohřáté maso velmi výrazné v chuti s lehce lepivou a křupavou kůžičkou nemůže nikoho nechat klidným…
16/ takže ve výsledku večeře vypadala asi takto – odleželý řízek, odleželé marinované maso, šťouchačky jež jsou mým novým majstrštykem, rajčátka z balkónu a feferonky taktéž, sterilované v nálevu od paní Gity…
Legenda až na závěr? Jasně že jo…
Je to tak. Když se vrátíme ke klasice v českém vaření po babičkovsku, když si připomeneme něco z původních, takzvaně chudých jídel a vylepšíme je invencí, nebo chcete li, fantazií, když si pohrajeme s možnostmi, výsledkem jsou jídla natolik úžasná, že tu známou rodinnou tradici překračují dlohými kroky. Co jsem udělal já?
>> Do brambor při vaření přidal libečkové pesto s česnekem a tím pádem získal neskutečně výrazné, i když původně jen průměrné brambory. Vynechal máslo a přidal smetnu namísto mléka. Vykašlal se na šlehání a jen použil ruční šťouchadlo. Naprosto skvělé ve výsledku.
>> Kus průměrně kvalitního masa nechal v lednici vyzrát a odležet v marinádě z nejjednodušších surovin běžně dostupných každému. Výsledek? Dokonalý smažený řízek který směle může konkurovat vídeňské klasice.
>> Téměř nejlevnější vepřové maso nechal jsem v solném roztoku 7 dnů, upekl, vychladil a v jednotlivých porcích opekl v žáru pece. Vlastně jen ohřál to, co tady na mých stránkách je uvedeno několik let.
To opravdu není moc. Jen výsledek je jaksi jiný. Velký a chutný a překvapující a náš! Domácí, český…
MDMP





