Hledat
Počasí
Počasí Praha 10 - Slunečno.cz
Nejnovější seriály
Hodnocení na SerialZone.cz
Řekli o jídle…

- "Objev nového jídla znamená pro člověka mnohdy více, než objev nové hvězdy"
Savarin

- "Gurmán, který myslí na kalorie, je jako prostitutka, která se dívá na hodinky"
James Beard

- "Největším nepřítelem českého kuchaře je jeho fantazie"
Zdeňek Pohlreich

Rubriky
Archivy
TOPlist
TOPlist
QR Code

QR Code

Anketa
Radar

Zelná polévka bílá s karotkou a pršutem

02-zelná bíláV poslední době neustálá chuť na smetanové polévky a v tu jednu chvíli stejně tak na zelí. A také pocit že těch výrazně dochucených například mletou paprikou nebo uzeným vývarem už bylo dost. Jen tyto dvě takříkajíc potřeby mne během několika minut dovedly k nápadu. Mám v lednici nedávno koupené patky pršutu za pouhých 100,- kč/kg, poslední hrstku zelí od Petra a lahvičku smetany. A také od trhovců na Náplavce mladinkou karotku. Tož asi jasné né? Smetana, zelí, chuť, barva…

  

 

Zelná polévka bílá s karotkou a pršutem

 

Z čeho to bude

– 250g zelí kysané
– 150g cibule
– 150g pršut
– 2ks karotka
– 1ks stroužek česneku
– 1dl smetana
– 1PL jíška
– 1PL sádlo
– 1PL vellenka
– sůl, pepř, kmín

 

Jak se to dělá

>> Tahle polívka je vážně sranda. Na troše sádla orestujeme drobně pokrájenou cibuli. Do lehce zlaté barvy. Přidáme kostky pršutu a už jen na mírném plamínku několik minut spíše prohříváme aby do tuku pustily maximum chuti. Přidáme kmín, posekaný česnek a po promíchání zelí. Zalijeme horkou vodou.

>> Dochutíme solí, vellenkou a pod poklicí pomalu vaříme asi 15 minut. Pak přidáme jíšku a pokračujeme dalších 15 minut.

>> Nakonec ještě na 5 minut přidáme pokrájenou karotku orestovanou na slzičce másla s oliváčem. Ochutíme pepřem a smetanou chvilku před stažením z plamene. Jak jsem povídal, sranda. Ale děsně chutná dík pršutu. Náhradu za něj nehledejte. Nemá to cenu.

 

1/ Uzené je sice použitelné, ale prostě jiné. Jako byste chtěli připravit carbonara bez Prosciutto Crudo. Připravíte tak či onak prostě zelňačku, nebo špagety s uzeným. I když..??..

2/ V případě že máte k dispozici excelentní uzené, ve studeném kouři a jistěže dost drahé, pak je to možnost i výzva. No ale pršut je pršut. Zraje. A to je jeho i vaše výhra v chuti výsledného pokrmu.

 

polívka je to trochu jiná a chutná, jiná než běžná zelňačka a chutná dík pomalu vařenému a stále ještě v chuti plnému pršutu v kombinaci se smetanou…

01-zelná bílá

 

Rozdíl ve focení na plném sluníčku a s vysokou clonou ve společnosti lampy a automatu je asi krásně vidět. To správné se asi nikdy nenaučím.

 

MDMP

 

Sdílejte...
Shrnutí
recipe image
Název
Zelná polévka bílá s karotkou a pršutem
Datum vystavení
Hodnocení
51star1star1star1star1star Based on 1 Review(s)

Komentáře